مسابقه آشپزی و شیرینی پزی 53 ویژه رمضان 93
کارگاه های آموزشی در روزمنو - تزئینات شکلاتی با مدیریت دوست هنرمندمون نیلوفری
کارگاه آموزش نوشیدنی های تابستانی

PDA

مشاهده نسخه کامل : شیرینی برنجی

Fatemeh1
2011-03-19, 01:06 PM
موادلازم:

آرد برنج نرم 500گرم

روغن جامد 150گرم

کره دوغ گرفته یا کره 100گرم

زرده تخم مرغ 2 عدد

پودر شکر نرم 150گرم

هل سبز ساییده یک دوم قاشق چایخوری

گلاب یک دوم قاشق چایخوری (درصورت تمایل)

زعفران به میزان لازم (در صورت تمایل)

تخم خرفه به میزان لازم (برای تزیین)

:طرز تهیه

در کاسه ای روغن جامد و کره را ۵ دقیقه با همزن بزنید تا کاملاً سفید و پوک شود. سپس پودر شکر را در چند مرحله به مایه اضافه کنید و با همزن ۱۵ دقیقه بزنید. سپس زرده تخم مرغ را یکی یکی بریزید و ۸ دقیقه هم بزنید تا مایه کاملاً یکدست شود.

بعد گلاب و هل را به ترکیب اضافه کنید و ۲ دقیقه با همزن بزنید. گلاب زیاد شیرینی را سفت می کند، در صورت تمایل، حتی می توانید گلاب را حذف کنید.
سپس آرد برنج نرم را قاشق قاشق به ترکیب بالا بیفزایید و کاملاً ورز دهید. زمانی این خمیر آماده است که بتوانید مقداری از آنرا در دست گلوله کنید و با انگشت روی آن فشار دهید، ولی تَرَک برندارد.

در صورتی که مایل باشید نان برنجی زعفرانی داشته باشید، مقداری از خمیر را جدا کنید و به آن زعفران آب کرده اضافه کنید. زعفران باید غلیظ و خمیری باشد در غیر این صورت سبب از هم پاشیدن خمیر می شود.
بهتر است این خمیر آماده را در ظرف سربسته یا پوشش نایلونی ۲۴ ساعت استراحت دهید.

بعد از گذشت این مدت خمیر را ورز دهید و گلوله ای به اندازه فندق از خمیر بردارید و با انگشتدانه نقش بیندازید یا گلوله ها را به فاصله در سینی بچینید و مُهر بزنید. برای تزیین می توانید مقداری تخم خرفه روی شیرینی بپاشید.
شیرینی ها را در فری با دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد یا ۳۰۰ درجه فارنهایت یا شماره ۳ در طبقه بالا قرار دهید تا بپزد. دقت کنید که برای پخت این شیرینی فر نباید خیلی داغ باشد.
مدت پخت این شیرینی۱۵ تا ۲۰ دقیقه است. بعد از پخت اجازه دهید شیرینی ها کاملاً خنک شوند، سپس در ظرف مخصوص سرو بچینید.

ماندگاری این شیرینی بسیار طولانی است. تنها کافی است آن را در ظرف دردار و در جای خنک نگه دارید تا چند ماه سالم بماند. هرچه میزان کره این شیرینی بیشتر شود از زمان ماندگاری آن کاسته می شود.
برای اینکه شیرینی شما لطیف تر شود، آرد برنج و پودر شکر را از پارچه حریر (تنظیف) عبور دهید و تنها آنچه از پارچه عبور کرد برای شیرینی استفاده کنید.

من یه مدلشو رنگ خوراکی صورتی زدم
یک مدل هم همونطور سفید
طعمش خوب بود{2 (6)}

Sarashpaz-Sepideh
2012-02-24, 11:02 PM
{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

*عاطفه*
2012-02-25, 12:29 AM
اين هم شيريني برنجي پارسال عيدم{2 (30)}{2 (30)}

sarina-kian
2012-03-13, 08:41 AM
امان از این روغن جامد که تا وقتی بود ما بچه بودیم و تو فاز شیرینی و اشپزی نبودیم.حالا که میخواییمش نیست دیگه تو بازار.تموم شیرینی های عیدم اکثر باتفاق روغن جامد میخوان.لوازم قنادیا میگن اگه میخوای 10کیلوییشو ببر.اخه ببم کجا؟خیراتش کنم؟{2 (26)}

Bahari
2012-03-14, 02:25 AM
نان برنجی امسال من {2 (30)}{2 (30)}{2 (30)}

Sarashpaz-Sepideh
2012-03-17, 11:06 PM
سپیده جان این رنگ قهوه ای خوشگل شیرینی هات دلیل خاصی داره یا فقط مدت بیشتری تو فر باید بمونه ؟! منو یاد نون برنجی هایی که قدیما از قنادی می گرفتیم و خیلی از نظر طعم با نون برنجی های الان فرق داشت انداخت {2 (30)} دستور خاصی داره این نوع خاص برنجی ؟!

مرسي گلم دليلش شكر قهوه ايه :3:

Mahboubehbanoo
2012-04-21, 06:57 PM
شیرینی برنجی
موادلازم:

ارد برنج 250 گرم

پودر قند 70 گرم
زرده تخم مرغ 1 عدد
سفیده تخم مرغ 2/1
روغن جامد ابکرده سرد 125 گرم
پودر هل 2/1 ق چ
گلاب 1 ق س

روغن +پودر قند با قاشق مخلوط کنید تا پودر قند کاملا حل شود.هل +گلاب +زرده تخم مرغ اضافه و کاملا مخلوط کنید.سفیده راکمی با چنگال بزنید تا از لختگی در بیاید و اضافه کنیدکم کم ارد اضافه کنید تا خمیر نرم و کمی چسبناکی به دست بیاید 24 ساعت استراحت بدهیدبعدقالب زده در فر 150 درجه به مدت 7 دقیقه بگذارید.اگر دوست داشتید مثل من کمی زعفران دم کرده هم اضافه کنید.

مهرانه
2012-10-16, 01:55 PM
شيريني عيد سال 91 من دستوري كه من باهاش برنجي درست كردم با اولين دستور همين صفحه يكي بودش من ازاين برنجي خيلي راضي بودم

93887

rashin1985
2013-01-19, 09:57 AM
خوب بالاخره شیرینی برنجی هم پخته شد خودم که خیلی راضی بودم

حالا بریم سراغ دستور

300گرم روغن جامد
300 گرم پودر شکر
دو تا زرده
750 گرم ارد برنج الک شده
گلاب نصف پ

پودر هل 1/4قاشق چایخوری

روغن و پودر قند را با هم زن ميزنيم تا کاملا"سفيد شود بعد هل و زرده رو اضافه میکنیم و دوباره حدود دو قیقه میزنیم
سپس آرد برنج را کم کم به مواد اضافه كرده با دست ورز ميدهيمموادمون اصلا انسجام نداره
حالا گلاب رو کم کم اضافه میکینم

فقط دقت کنید که گلاب بیشتر از مقدار گفته شده تو دستور نشه چون گلاب زیاد شیرینی رو خشک میکنه

اگر گلاب دوست ندارید میتونید حذف کنید و بجاش از شیر استفاده کنید ولی هل رو حتما بزنید برای طعمش

یه چیز دیگه هم بگم روغنی که برای شیرینی استفاده میشه روغن جامد صاف هست یعنی اینکه اول اول روغن رو میذاریم رو شوفاز یا بخار کتری تا آب بشه بعد سریع میذاریم تو یخچال یا فریز تا باز ببنده و اون دون دون های توش از بین بره

خوب حالا یواش یواش گلاب یا شیر رو اضافه میکنیم و ورز میدیم بعد میذاریم داخل نایلون و 12 ساعت تو محیط خنک آشپزخونه یا یخچال استراحت میدیم

اگه تو یخچال میذارید یک ساعت قبل از کار کردن از یخچال بذارید بیرون تا نرم بشه چون تو یخچال خیلی خشک میشه

از 12 ساعت کمتر استراحت ندید بیشتر بشه اشکالی نداره ولی کمتر اصلا

اگر خمیرتون سفت شده بود نمیتونستید تو دست بهش حالت بدید تا 2 قاشق بهش شیر یا آب اضافه کنید

حالا دونه دونه به اندازه گردو بر میداریم و تو دستمون گرد میکنیم و بعد یه فشار میدیم تا تخت بشه با فشار ممکنه بغل های شیرینی ترک بخوره برای اینکه شیرینی هامون یه اندازه بشه و دورشم ترک نخوره مینونیم یه قالب گرد بزنیم و دوراشو بریزیم دور من از ته ماسوره بزرگم استفاده کردم حالا میچینیم تو سینی فر که ته اون رو کاغذ روغنی انداختیم نیاز به چرب کردن نیست
میتونیم روی شیرینی ها رو مهر بزنیم و روش تخم خرفه بریزیم یا نه با سر یه رز هم دایره های تو هم توش بندازی
و دونه دونه این کارو انجام میدیم با فاصله میچینیم تو سینی و روشون رو یه خلال پسته میذاریم
حالا فر رو از یه ربع قبل رو 140گرم میکینم فر من برقی هست اگه فرتون گازی هست 150 میذاریم بازم بستگی به فر تون داره

و برای 15 دقیقه میذاریم تو فر ولی حواسمون هست چون زود میسوزه اگه در فر رو باز کنید ایرادی نداره وقتی احساس کردید داره ته اون طلایی میشه در بیارید و تا یک ساعت بهش دست نزنید بذارید خنک بشه چون اگه دست بزنید پودر میشه

حالا دونه دونه بردارید و بچیند تو ظرف در دار تا یک ماه به خوبی میمونه تو دمای اتاق اگرم تو فریز نگه دارید که خیلی بیشتر

سوالی داشتید در خدمتم

با این مواد حدود 170 تا به من شیرنی داد (البته من با نصف مواد درست کردم حدود 80 تا شد)الان یه دونه هم ندارم شوشو جان در یک حرکت انتحاری همون پنجشنه 20 تا خورد جمعه صبح 20 تایه دیگه بقیه هم به خونه مامان برده شد و هیچی نموند

Bahari
2013-02-07, 10:20 PM
باسلام.... من خواستم آرد برنجی درست کنم ولی اصلا پودر نشد ودرشت مونده ونمیدونم چکارش کنم٬ دوستان لطفا راهنمایی کنین چه جوری پودرش کنم... با سپاس

اگر خشک شده !!! متاسفانه از اینی که هست نرم تر نخواهد شد ... برای غذا و دسر ازش استفاده کنید . و در ادامه سوالتون ، اینجا رو بخونید لطفا ...

[Only registered and activated users can see links]

Bahari
2013-02-07, 11:47 PM
باسپاس از شما عزیزم.منم دقیقا همین کار رو انجام دادم فقط چون به برنج ایرانی ندارم از برنج هندی خوب استفاده کردم قبلا آرد برنج باهمین برنج وروش درست کردم ولی نمیدونم ایندفعه چرا خراب شد.

هر نوع برنجی باشه اگر کاملا خیس خورده باشه و کمی رطوبت داشته باشه به راحتی آسیاب می شه منتها برنج ایرانی عطر و طعم بهتری داره :)

به احتمال زیاد برنج تون رطوبت لازم رو نداشته که خوب آسیاب نشده ... حالا یک کاری کنید عزیزم ...اگر هنوز کاملا خشک نشده یکی دو بار دیگه آسیابش کنید خیلی نرم نمی شه ولی همین آرد برنج درشت رو از یک پارچه حریر تمیز رد کنید ببینید چیزی از الک پارچه ای رد می شه یا نه ؟!
اگر این اتفاق افتاد که به احتمال زیاد مقداری که پودر شده باید از پارچه رد بشه ، اون میزان رو برای شیرینی استفاده کنید و بقیه رو برای غذا ...

maral juju
2013-02-23, 05:00 PM
مواد لازم برای ۴ نفر:

• آرد برنج ۵۰۰ گرم
• پودر شکر ۲۰۰ گرم
• روغن ۲۵۰ گرم
• گلاب ۱٫۲ پیمانه
• تخم مرغ کوچک ۲ عدد

روش تهیه :

شکر و روغن و زرده های تخم مرغ را با هم خوب مخلوط می کنیم تا زمانیکه یکدست شوند. سفیده های آنرا جدا در ظرفی می زنیم تا سفت شوند. سپس گلاب و آرد و سفیده های زده شده را هم به مایه اضافه می کنیم و خوب بهم می زنیم. این مایه را در ظرفی پلاستیکی می ریزیم و برای ۲۴ ساعت در یخچال قرار می دهیم. سپس خمیر را در یک ظرف مسطح نچسب به قطر نیم سانتی متر پهن می کنیم و با چاقوی شیرینی پزی آنرا به تکه های کوچک می بریم و می گذاریم در فر با دمای ۳۰۰ درجه فارنهایت برای ۵ تا ۲۰ دقیقه بپزد. رنگ آن نباید زیاد تغییر کند.

maral juju
2013-02-23, 05:01 PM
اما چند نكته برای تهیه شیرینی‌های لذیذ :

- برای تهیه شیرینی و شكلات، باید مواد اولیه را از بهترین نوع تهیه كرده و دقیقا به اندازه مورد نیاز استفاده كنیم.
- آردهایی كه برای شیرینی استفاده می‌شوند، باید نرم و تازه باشند.
- برای پخت شیرینی باید به درجه حرارت فر و زمان مورد نیاز برای پخت توجه داشت. همچنین بهتر است از قبل فر را در درجه حرارت مشخص شده، گرم و آماده كنیم.
- در مورد شیرینی‌هایی كه روی آنها باید طلایی رنگ باشد، زرده تخم‌مرغ را با كمی شیر مخلوط كرده و با قلم‌مو روی شیرینی بكشید.
- چنانچه می‌خواهید شیرینی‌های خشك را برای مدت زمانی به نسبت طولانی نگهداری كنید، باید آنها را در ظرف‌های در بسته قرار دهید تا خشك نشوند.
- در نهایت نیز به خاطر داشته باشید كه برای پخت شیرینی و شكلات باید تجربه كافی داشت. در حقیقت بدون تجربه لازم و در دفعات اول و دوم نمی‌شود شیرینی را خوب و بدون عیب آماده كرد.

maral juju
2013-02-23, 05:03 PM
موادلازم
آرد برنج
۵۰۰گرم
آرد سفید
۵۰۰گرم
روغن صاف قنادی یا کره
۳۰۰گرم
پودرشکر
۲۵۰گرم
گلاب یا شیر
۳۰۰گرم
تخم مرغ
۳عدد
پودرهل
۱قاشق چایخوری

طرزتهیه:
آردسفیدو آرد برنج و روغن صاف راداخل همزن میزنیم تاخوب مخلوط وسفید خمیر نرمی بدست آید.مرحله بعد دریک ظرف دیگری پودرشکر. گلاب یا شیر. تخم مرغ پودرهل راخوب باهم مخلوط می کنیم وخمیر راداخل آن اضافه کرده وباهم مخلوط میکنیم توجه داشته باشید زیاد نباید خمیر را هم بزنیم . خمیر را داخل قیف ریخته وبا فاصله از هم داخل دیس میزنیم وروی آن را با زیر لیوان تزئین کرده ومقداری سیاه دانه یا خلال پسته روی آن میریزیم وبا درجه ۲۵۰ف داخل فر قرار میدهیم ۲۰دقیقه حدودا زمان برای پخت لازم است.

Adeleh
2013-03-03, 01:24 AM
اين دستور عينا نقل قول دستور خانم فرنوش عسگر زاده عزيز هست.
شيريني برنجي

مواد لازم:
آرد برنج=500 گرم
پودر قند=250 گرم
روغن جامد=300 گرم
روغن قنادي نرم=75 گرم
سفيده تخم مرغ=2/1 عدد
زرده تخم مرغ=2 عدد
هل ساييده مرغوب=1 ق چ
گلاب=2 ق س
طرز تهيه:
تخم مرغ ها+پودر قند+روغن جامد و قنادي+هل را با هم زن برقي بزنيد تا سبك و كرمي شود.ارد الك شده را اضافه كنيد و بعد گلاب .خمير را جمع كنيد و داخل نايلون 24 ساعت استراحت دهيد.خمير بسيار نرم و كمي شل است.
روز بعد خمير را به اندازه فندق گلوله كنيد و در تخم خرفه بزنيد و داخل سيني با فاصله بچينيد.(در زمان پخت كمي پخش مي شود)
حرارت 140 درجه براي فر هاي برقي به مدت 20 دقيقه
مقدار شيريني 1 كيلو و 100 گرم
*هر سال كه اين شيريني رو درست مي كردم روي شيريني مهر ميزدم ولي امسال خطوط روي شيريني بعد از پخت كم شد(به احتمال خيلي زياد فقط بخاطر تغيير كيفيت روغن ها مي تونه باشه) و من هم فقط گلوله كردم و داخل تخم خرفه زدم كه بيشتر دوست داشتم.
*در ضمن بعد از 24 ساعت به ازا 50 گرم خمير ،1 ق چ ارد سفيد اضافه كردم و خمير رو كمي ورز دادم تا ارد بخوردش رفت.بافت شيريني خيلي خوب شد .

دستور راحت و خوبي بود.{1}اينم عكس شيريني برنجي من با اين دستور

سمانه1366
2013-03-03, 09:52 PM
اینم شیرینی برنجیه من

سمانه1366
2013-03-03, 09:54 PM
مواد لازم:
آرد برنج 500 گرم
روغن جامد 250 گرم
پودر شكر 175 گرم
تخم مرغ 1 عدد
گلاب 3/1 ليوان يا پيمانه
زعفران حل شده 3/1 پيمانه
تخم خرمه به ميزان لازم
طرز تهيه:
روغن، پودر شكر و زرده تخم مرغ را با همزن مي زنيم تا كرم صاف و يكدستي به دست آيد. در ظرفي سفيده تخم مرغ را با همزن مي زنيم تا سفت شده و از ظرف بيرون نريزد. سپس سفيده تخم مرغ، گلاب و زعفران حل شده را با تمام مواد مخلوط كرده و ورز مي دهيم. سپس خمير به دست آمده را در كيسه مي گذاريم و به مدت 24 ساعت در يخچال به آن استراحت مي دهيم. سپس در كف سيني فر را با كاغذ روغني مي پوشانيم بعد از خمير به اندازه يك گردويي كوچك برداشته در كف دست آن را گرد كرده و روي سيني قرار مي دهيم و روي آن را با مهر مخصوص فرم مي دهيم (سرِ مهر را بعد از هر 3 تا 4 بار مهر زدن، در آرد برنج فرو مي بريم تا به خمير نچسبد) سپس مقداري تخم خرفه روي آن پاشيده و بعد از پر شدن سيني، آن را در فر قرار داده و پس از آنكه نان ها كمي برشته شد، اجازه مي دهيم كمي سرد شود. بعد از روي كاغذ آن را جدا كرده و در ظرف در بسته قرار مي دهيم.

نكته: شيريني ها را در سيني با فاصله از هم قرار مي دهيم.
نكته: مدت زمان پخت 20 دقيقه، در فر با حرارت 150 درجه سانتيگراد يا 300 درجه فارنهايت در طبقه وسط است. مدت ماندگاري اين شيريني 30 روز است.
توسط: ملاحت كاميار
عینا دستورو اجرا کردم و عالییییی

ملاحت
2013-03-04, 07:56 PM
خانوما منم این شیرینیرو درست کردم خوشمزه شد ولی چندتامشکل داشتم.اول اینکه من یه کم ازروغن حیوانی استفاده کردم ویه کم مزه ی روغن میده ودوم اینکه خیلی دون دون زیرزبون حس میشه...ارد وپودرشکرو ازبیرون خریدم. میشه راهنماییم کنین
120820
120821

ملاحت
2013-03-05, 12:46 AM
ملاحت جان بهتر بود قبل از استفاده هم آرد و هم پودر شکر تون رو از حریر رد می کردید ... احتمالا به خاطر زبری آرد حالت دون دونش زیر زبونتون میومده ... ولی ظاهرشون که خیلی زیبا و هوس انگیزه {105}

ممنون بهاری جون...مزه ش که خوب بود .من اصلا الک نکردم.بهاری جون ریختم روپارچه بادستم تکون بدم اردوتاردشه؟؟؟یه بارریختم رو روسری ولی اصلا ردنشد خیلی به زوریه کمیش ردشد

Bahari
2013-03-05, 01:11 AM
ممنون بهاری جون...مزه ش که خوب بود .من اصلا الک نکردم.بهاری جون ریختم روپارچه بادستم تکون بدم اردوتاردشه؟؟؟یه بارریختم رو روسری ولی اصلا ردنشد خیلی به زوریه کمیش ردشد

خواهش می کنم عزیزم ... روسری ات اگر از جنس حریر باشه ازش رد می شه ، منتها اگه روسری یا پارچه رو دستت بگیری و بخوای الک کنی هم سخته و هم دیر انجام می شه ... یک الک معمولی بردار پارچه یا روسری حریرت رو داخلش پهن کن و اطرافش رو که روی الک میاد با هردو دستت محکم بگیر که پارچه حرکت نکنه داخل الک - یا حرکتش به حداقل برسه - بعد فقط الک رو تکون بده می بینی که خیلی راحت و سریع خارج می شه مثل وقتی الک رو به تنهایی استفاده می کنی :3:

یک پیشنهاد دیگه ای هم که برات دارم اینه که لطفا سعی کن آرد برنج رو خودت تو خونه آماده کنی دوستم ... هم نرم تر از آردهای بسته ای می شه و هم معطر تر و از همه مهمتر مطمئن تره {1}{53}

احیانا اگر تا به حال آرد برنج خانگی درست نکردی ! اینجا ([Only registered and activated users can see links]) رو بخون لطفا ...

مهرانه
2013-03-05, 09:24 AM
من ديشب يك سري از كارهاي شيريني هاي عيدمو ميكردم گفتم تجربه مو با دوستان شريك بشم مثلا همين الك ارد برنج و نخودچي و پودر قند قبلا پارچه حريري كه از لباس مجلسي بود بهتون نشون دادم اين بار بدون دخالت و منت كشيدن خواهر و .... {69}خودم به تنهايي الكشون كردم به اين صورت كه يك تشت پلاستيكي برداشتم همون پارچه رو روي تشت انداختم و دو سر حرير رو زيرتشت بردم و يك گره جانانه زدم و خوب سفتش كردم و براحتي بدون هيچ كمكي همه اردها و پودر قندمو الك كردم فقط چون حرير منافذ خيلي ريزي داره بايد با كمك دست ارد رو توش صيقل داد و راحت آرد نرم داخل تشت ميرزه و ناخالصيهاش مي مونه ارد برنج معمولا يك دونه هاي سر سياه داره كه بعد از الك كردن خيلي راحت جدا ميشن و باعث بد رنگي و زبري شيريني هامون نميشن

پودر قند هم ناخالصيش از اردها بيشتره :3:

Rana.Y
2013-03-05, 10:38 AM
حالا که بحث شیرین الک کردن و دست یافتن به تکنولوژی های جدید هست من هم تجربه جدیدم رو بگم.
با استفاده از یک آبکش به قطر تقریبا بیست و پنج سانت و چند تا گلاه بکبار مصرف آشپزی میشه الک با قابلیت تعیین نرمی آرد درست کرد!
دو سه تا کلاه یکبار مصرف آشپزی نو که لبه شون هم کش داره رو روی آبکش فلزی می کشیم و به راحتی الک می کنیم . هر چه تعداد کلاه ها بیشتر باشه آرد الک شده نرم تر هست.
اینجانب در کمترین زمان ممکن مقدار زیادی آرد برنج را با این روش الک کرده وگلی ناحالصی و دانه های زبر از آن استخراج کردم.
این کلاه ها یک استفاده دیگر هم دارند. برای الک کردن یکنواخت پودرقند روی بعضی شیرینی ها هم کاربرد دارند. دو تا کلاه توی هم می گذاریم و پودر قند توش می ریزیم. سرش را تو دست جمع می کنیم و خیلی راحت و تمیز و یکنواخت الک می کنیم.شبیه چنین بقچه ای تو وسایل ویلتون هست.این هم مشابه وطنی و ارزان این وسیله کارآمد ویلتون.

Rana.Y
2013-03-05, 01:34 PM
چشم سوسن جون
همین رو بگم از این کلاه هایی که تو رستوران ها مسولین سرو غذا از تو دیگ سرشون میگذارن. تو هایپر استار هم سر همه کسانیکه با غذای تازه یا گوشت و مرغ و آجیل و شیرینی سر و کار دارند هست.
چیز خوبیه. من همیشه موقع درست کردن غذا و شیرینی سرم می کنم تا یه وقتی مو تو غذا نیفته.

مهرانه
2013-03-07, 09:46 AM
دستور این شیرینی رو من از خانم خورسند عزیزم دارم ولی همین دستور رو من تو همین مبحث صفحه اول محبوبه بانو عزیز قبلا گذاشتن اولین شیرینی عیدم شیرینی خوشمزه و خوش عطر برنجی هستش {1}{53}من این دستور رو دو برابر کردم {1}

شیرینی برنجی
موادلازم:

ارد برنج 250 گرم
پودر قند 70 گرم
زرده تخم مرغ 1 عدد
سفیده تخم مرغ 2/1
پودر هل 2/1 ق چ
گلاب 1 ق س

روغن +پودر قند با قاشق مخلوط کنید تا پودر قند کاملا حل شود.هل +گلاب +زرده تخم مرغ اضافه و کاملا مخلوط کنید.سفیده راکمی با چنگال بزنید تا از لختگی در بیاید و اضافه کنیدکم کم ارد اضافه کنید تا خمیر نرم و کمی چسبناکی به دست بیاید 24 ساعت استراحت بدهیدبعدقالب زده در فر 150 درجه به مدت 7 دقیقه بگذارید.اگر دوست داشتید مثل من کمی زعفران دم کرده هم اضافه کنید.

1 - نکته که می تونم اضافه کنم اینه که امکان داره ری هر نوع آرد برنجی فرق کنه
برای همین همه همه آرد رو یکجا اضافه نکنید مال من برای دو برابر دستور این مقدار آرد اضافه اومد

2 - من از دو سوم روغن جامد لادن و یک سوم از روغن نرم قنادی استفاده کردم
121432

مراحل کار خودم :

121419 121420 121421 121422 121423 121424 121425 121426 121427 121428 121429 121430 121431

loosi_666
2013-03-08, 03:13 AM
چرا شیرینی من خیلی سفید نمیشه؟
ارد برنجو خودم تهیه میکنم
دمای فر 140 درجه
10 دقیقه داخل فر

اما خیلی سفید نمیشه
مهرانه جون شما چیکار میکنین؟

مهرانه
2013-03-08, 11:06 AM
سلام مهرانه جون منم با نصف یک دوم مواد خمیر درست کردم ومیخواستم بدونم خمیر روچقدر بازکردین ایا تو طول پخت پف نمیکنه اگه ضخیم قالب بزینیم ویه سوال دیگه مال من خمیرم یه خورده. داخل یخچال شل. اگه موقع قالب زدن هم همین طور بود میشه کمی ارد بهش اضافه کرد

سلام عزیزم ارتفاع شرینی های من تو عکس دیده میشه حدودا نیم سانت نه شیرینی برنجی پف نداره می تونید با فاصله ای که من توی سینی هام چیدم بچینید خمیر برنجی طی استراحت یک شبانه روز ری می کنه و سفت تر میشه اگر دیدید بازم خیلی شله کمی به خمیر آرد برنج اضافه کنید خیلی سفتش نکنید . خمیر رو لای دو نایلون باز کنید و کاتر بزنید . برای این ارتفاع نیم سانت شیرینی برنجی من حدود 20 دقیقه تو فر گذاشتم با همون دمای 150 درجه البته دمای فر من فذق داره روی 170 گذاشتم {1}

مهرانه
2013-03-09, 06:17 PM
من درست کردم ولی خیلی پوک نبود که تودهن اب بشه زیاد جالب نبود ولی یه سوال داشتم موادمو باحریر که الک کردم عالی شد ممنون از بهاری عزیزم واما سوالم اینکه وقتی خمیر روداخل یخچال گزاشتم خیلی چرب بود وقتی هم میخواستم قالب بزنم چرب بود ولی من چشمی نصف یکدوم مواد رو درستیدم حالا اگه بخوام همون نصف یکدوم رو درست کنم چه قدر میشه میشه راهنماییم کنید و اینکه شما قبل از اینکه شیرینی بپزه روش. رو تزیین کردی؟{2 (5)}
چرا بعضی ها با ارد برنج وبعضیا با ارد گندم ومخلوط جفتشون درست کردن کدومش پوک ونرم تره. ببخشید که آنقدر سوال میپرسم

1956 عزيزم منظور از تو دهن آب شدن اين نيست كه مثل پشمك اب بشه كه {68} منظور اينكه شيريني بهشتي واقعا نرمه و احتياجي به جويدنش نيست و مثل بعضي برنجيهاي قناديها دون دون و درشت نيست كه احساس كني داري بجاي شيريني برنجي با نيمه برنج ميخوري شما منظورت آبدندوني هست يا شيريني برنجي با دستور خانم خورسند احيانا دو دستوور رو با هم اشتباه نگيريد كاملا متفاوتن {71} زيادي كه ورز ندادين خميرتون رو برنجي نيازي به ورز دادن نداره ؟ احتمالا شايد از نوع روغنتون باشه چه روغني استفاده كردين ؟ من قبل از پخت براي هر دو دستور تزيينش مي كنم
مطمئنا شيريني برنجي اصيل فقط با آرد برنج درست ميشه و شيريني برنجي كه فقط با آرد برنج مرغوب و فوق نرم درست شده باشه واقعا نرمه و از خوردنش لذت ميبري {1}

مهرانه
2013-03-09, 06:21 PM
مهرانه جان منظور از 2/1 سفیده تخم مرغ نصف یک سفیده تخم مرغ است؟
بله شرمنده در تايپ جابجا شده كلمات منظور 2/1 سفيده تخم مرغ هست {1}

Tara8930
2013-03-10, 05:59 PM
اولین شیرینی برنجی من که فکر نمی کردم انقدر راحت باشه. ترد و خوشمزه
با دستور خانم خرسند و با تشکر از مهرانه جون بابت راهنمایی هاشون

مهرانه
2013-03-10, 07:46 PM
دقیقا ده دقیقه تا یک ربع داشتم ورز میدادم اخه جمع نمیشد وهی ارد برنج اضافه کردم که ببینم چه طور میشه میشه بخاطر روغن زیاد یا ارد زیاد باشه من میگم موقع ورز دادن دستم خیلی چرب شده بود میشه مواد روهم با نصف وکمتر برام بزارین که چه قدر میشه اخه اونسری که درستیدم نه با. وزن کردم نه پیمونه چشمی ریختم حتما اشتباه کردم اینطور که شما میگین خیلی باید نرم باشه واسم روغن هم لادن طلایی که ظرف ش ابیه ممنون

دوست من شما نبايد خمير شيريني برنجي اونقدر ورز بدين به روغن افتادن خميرتون بخاطر همينه براي شيرينها لطفا اندازه گيري دقيق انجام بديدن با ترازو اگر ديدن خميرتون خشك شده كم كم گلاب بهش ااضفه كنيد و كمي ورز بديد تا گلاب به خورد خمير بره تا خمير نرم بشه خمير برنجي رو نبايد خشك كنيد بايد نرم و شل باشه تا جا براي ري آرد برنج بمونه {1}

*Zarri*
2013-03-11, 11:31 AM
اینم شیرینی برنجی های من .
122404

Vijeh
2013-03-12, 02:09 AM
اینم شیرینی برنجی من ، دستورم دقیقا مثل دستوری بود که سمانه جون گذاشته بودن :3:

Bahari
2013-03-12, 01:44 PM
چراشیرینی برنجی بعضیاقهوه ای میشه مال من سفید سفید بود

ملاحت جون علاوه بر شکر قهوه ای که بعضی از دوستان ظاهرا استفاده کرده بودند به زمانی هم که توی فر قرار می گیره بستگی داره اگر زمانش بیشتر باشه رنگش هم تیره تر می شه ... ولی جدای از همه اینها به نظرم به میزان روغن دستور هم بستگی داره ... من چند تا دستور متفاوت رو امتحان کردم ...دستوراتی که استراحت 24 ساعته دارند و آرد داخل خمیر ری می کنه طبیعتا میزان چربی هم تحت تاثیر قرار می ده و کمتر می شه و معمولا سفید می مونند - اگر زعفران استفاده نکنید - ولی دستوراتی که بدون استراحت آماده می شن معمولا خمیر شل تری دارند که حالا یا باید از قیف رد بشه و یا با دست چرب شکل بگیره خب میزان چربی این خمیرها کمی بیشتره و آرد هم هنوز میزانش تغییری نکرده و داخل فر در واقع تو میزان بیشتر روغن برشته می شه و کمی رنگشون تیره تر از حالت اول می شه و البته تردتر هم هستند به خاطر همین مقدار بیشتر روغن .... منطق من می گه مثل وقتی می مونه که مثلا برای حلوا یا برشتوک تو میزان بالای روغن یک قاشق آرد بریزی و می بینی به سرعت رنگش قهوه ای می شه؟! در حالی که وقتی میزان روغن کمتر یا آرد بیشتره زمانی که نیاز داریم تا آرد تغییر رنگ بده بیشتره ... حتی در مورد سرخ کردنی های دیگه هم صدق می کنه تو حجم بالای روغن معمولا زودتر سرخ و برشته می شن تا میزان کم !

حالا این استدلال شاید کمی خنده دار به نظر برسه :10: ولی خب تجربه من این طوری بوده امیدوارم اگر دلایل تجربی یا فنی دیگه ای دوستان دارند به اشتراک بگذارند،شاید با هم به نتیجه گیری منطقی تری برسیم ...

Vijeh
2013-03-12, 02:09 PM
چراشیرینی برنجی بعضیاقهوه ای میشه مال من سفید سفید بود
عزیزم شیرینی های من سفیدن چون نه شکر قهوه ای زدم و نه خمیرم بدون استراحت بود{68} ، یه علت سومی هم داره و اون نور محیط عکاسی و تیره به نظر رسیدن تو عکسه :3:

Roya-e-Bahar
2013-03-12, 07:59 PM
این هم شیرینی برنجی من با دستور خانم خورسند{69}{69}{69}

مهرانه
2013-03-13, 10:33 AM
مهرانه جون من اگه بخوام این شیرینی رو فقط با روغن لادن آبی درست کنم میشه ؟می خوام امروز برم درست کنم چون یک روز هم میخواد بمونه لطفا{63}زود جواب بده مرسی.

ورونيكاي عزيزم اگر ميخواين شيريني تون موقع قالب زدن اذيتتون نكنه با توجه باينكه اين شيريني به روغن كاملا جامد نياز داره و لادن آبي جامد شل هستش بايد با مقداري روغن قنادي مخلوط بشه تا راحت بتونيد با خمير شكار كنيد من از دو سوم روغن قنادي و يك سوم روغن لادن آب استفاده كردم {1}

مهرانه
2013-03-13, 11:15 AM
مهرانه جون امروز باید خمیرم قالب بزنم وبپزم برای چی بعضی از بچه‌ها ارد گندم. موقع قالب زدن به خمیر میزنن ولی من نزدم میخواستم بپرسم اگه بهتر میشه نون برنجیمون بزنم?

دوست من شما اگر با يك دستور خاص دارين شيريني برنجيتون رو درست مي كنيد همون رو تا اخرش ادامه بديد دستورات ديگري رو با اين دستور قاطي نكنيد اون برنجي يك بافت و طعم رو ميده و برنجي كه فقط توش ارد برنجه لطيف تر در مياد بازم به ذائقه خودتون بر ميگرده و نظر من اينه تو دستورات مطمئن اصلا دست نبريد مگر با اطلاعات كافي باشه {1}

Mahdiye*
2013-03-13, 06:53 PM
شیرینی برنجی ([Only registered and activated users can see links]) من با دستور خانم خورسند که مهرانه جان زحمت کشیدن ودستورشو گذاشتن{103}
من با دوبرابر دستور درست کردم.

1956
2013-03-14, 10:12 AM
منم بالاخره درست کردم ولی از ناشی گری خودم بعضی هاش و نازک دراوردم بعضی هاشم کلفت اول از فر که در اوردم خیلی خشک بود بعد از سردشدن داخل ظرفدربسته گذاشتم عالی شد حالامن با یکسوم مواد درست کردم همسرم هی ازش میخوره به من میگه بزار براعید ممنون از مهرانه عزیزم وبهاری گلم که باصبوری زیاد جوابمو دادن

Sepnta
2013-03-14, 04:02 PM
اینم شیرینی برنجی من با دستور خوب خانم خرسند{2 (6)}

Sepnta
2013-03-14, 06:20 PM
با تشکر. زعفران رو چطور اضافم کنم که خمیرو شل نکنه. چون زعفرون دم کرده آب داره.{77}

عزیزم زعفرون رو کم اب بزار و غلیظ. در حد یه قاشق چایخوری خمیرت رو شل نمیکنه

Bahari
2013-03-15, 02:33 PM
سلام بچه ها شیرینی هام ترک خورد چی کار کنم

رویا جان کی ترک خورد ؟ خود خمیرت موقع شکل دادن ترک برداشته یا بعد از پخت ؟! هر کدوم دلایل خاص خودش رو داره عزیزم ... ولی در هر دو حالت یک دلیل مشترک وجود داره و اون هم خشکی خمیره !!!

سلام. شیرینی هام سفت هم شد چی کار کنم

سفت شدن شیرینی هم چند دلیل مشخص داره که اولین و مهمترینش اینه که شما خمیرت رو زیاد ورز دادی و چربی ازش جدا شده و به اصطلاح به روغن افتاده ...

مساله بعدی هم برمی گرده به میزان نرمی آرد برنجت ... اگر آردت رو الک نکنی و زبر باشه هم شیرینی هات خشک می شن و سفت بعد از پخت ... و البته مقدار آرد مصرفی هم خیلی مهمه که به اندازه باشه و خمیر لطیفی در نهایت داشته باشی ...

دلیل سوم مربوط به نوع روغنی هست که استفاده کردی ... احیانا کره یا مارگارین دوغ نگرفته رو اگر داخل خمیرهای سنتی استفاده کنی شیرینی هات بعد از پخت خشک می شن البته سفت و سنگ نمی شه اگر همه نکات دیگه رو رعایت کرده باشی ولی به نرمی که باید باشه هم نخواهد بود ...

نکته بعدی که فقط مختص شیرینی برنجی هست استفاده زیاد از گلاب داخل خمیره ... خمر برنجی در عین سادگی خیلی حساسه ... نباید آرد مازاد یا گلاب اضافی به خورد خمیر داد ... خمیر قبل از استراحت معمولا باید کمی چسبندگی داشته باشه که بعد از استراحت و ری کردن برنج این حالت رو از دست می ده و به لطافت لازم می رسه ... پس باید دقت کنید که زیاد آرد اضافه نکنید که خمیر رو خشک کنه چون هم موقع شکل دادن ترک می خوره و هم بعد از پخت سفت می شه شیرینی ...

و نکته آخر مربوط به استفاده از پودر شکر به جای پودر قنده ... ماهیت شکر خشک تر از قنده و استفاده از اون داخل خمیر شیرینی رو خشک می کنه و بعضا ترک هم ایجاد می کنه ...

Shirinkam
2013-03-15, 03:41 PM
این هم شیرینی برنجی من با دستور خانم خورسند{69}{69}{69}

رویا جون شیرینهات خیلی خوشگل شدن . ممنون میشم که عکس قالب اونها بزاری عزیزم ؟

Bahari
2013-03-15, 05:25 PM
من گلاب نریختم داخل خمیرم ولی هل ریختم یعنی اگه گلاب و هل باهم بریزیم خوش عطر تره? منکه بوی هل توشیرینی پسندیدم

خانمی عطر و طعم واقعی برنجی - جدای از آرد برنج مرغوب - مدیون ترکیب این دو اسانس با همه ... من شخصا تو کمتر دستوری دیدم که گلاب مخلوط خمیر برنجی نشه ... هل تنها خیلی هم خوب و خوش عطره ولی کافی نیست برای برنجی ، اگر بخوایم طبق اصول خودش پیش بریم !!! وگرنه که کاملا سلیقه ای ست :3:

مهرانه
2013-03-16, 02:09 PM
مهرانه جان من منظورتونو از این جمله متوجه نشدم{2 (4)} یعنی همه مواد رو دو برابر کردین و 250 گرم آرد اضافه اومد؟

و یه سوال دیگه اینکه سینی باید چرب بشه یانه؟( البته سینی ام از جنس آرکوپال هستش)

مهندس جون من با دوبرابر دستوري كه گذاشتم درست كردم همه مواد رو دو برابر كردم آردبرنج هم دو برابر دستور 500گرمه{1}سيني آركوپال ندارم ولي براي شيرينيهاي ريزي مثل نخودچي يا برنجي لازم نيست سيني چرب يا كاغذ روغني انداخته بشه مگر اينكه سيني تون از جنس خاصي باشه يا دماي فرتون زياد باشه شيريني هاتون زود رنگ ميگيره كه توصيه ميشه از كاغذ روغني براي داخل سيني استفاده كنيد

مهندس
2013-03-16, 02:16 PM
مرسی مهرانه جونم
من چون داخل مایکروفر با حالت کانوکشکن میپزم سینی های معمول توش جا نمیشه و از ظروف آرکوپال یا چینی و بلورم استفاده میکنم

**Ghazal**
2013-03-16, 11:44 PM
شیرینی برنجی با دستور خانم خرسند {53}

kando
2013-03-17, 04:53 AM
مهرانه جان من می توانم از روغن شورتینگ استفاده بکنم ؟ ممنون

مهرانه
2013-03-17, 11:45 AM
مهرانه جان من می توانم از روغن شورتینگ استفاده بکنم ؟ ممنون

بله كندو جان مي تونيد از شورتينگ استفاده كنيد مشكلي نخواهيد داشت {1}

ملاحت
2013-03-20, 01:50 AM
اینم ازبرنجی عید من
123566

zahra_a
2013-04-10, 11:16 PM
دوستای گلم من این شیرینی رو درست کردم ولی توی فر وا میرفت .. یه بار با کره درست کردم که کاملا پخش شد و بدرد نخورد یه بار هم با روغن قنادی که بازم حالت خودش و نگه نداشت و رد مهری که زده بودم از بین رفت ... کسی میدونه چرا؟؟؟؟؟{2 (26)}

مهندس
2013-04-17, 08:30 PM
شیرینی برنجی خوش عطر و بو با آرد خانگی . قبل از عید درست کردم به نیت عید. ولی از خستگی دیگه حال درست کردن شیرینی دیگه ای رو نداشتم ترجیح دادم آماده بگیرم:10:

مهرانه جون ممنون بابت دستور خوب و راحتی که معرفی کردین{2 (6)}

veronika
2013-04-22, 06:09 PM
اينم شيريني برنجي من

sara68
2013-06-24, 01:37 PM
شیرینی برنجی با اسانس لیمو ترش {2 (6)} (دستور خانم طوروسیان)

مواد لازم:
آرد برنج.......................................... . 35 گرم
آرد گندم.......................................... 225 گرم
نمک............................................ .. یک پنسه
بیکینگ پودر.................................... یک ق چ سر صاف
پودر نارگیل ریز................................. 30 گرم
روغن جامد..................................... 185 گرم
پودر قند......................................... 150 گرم
رنده ریز پوست لیمو ترش.................. یک قاشق چایخوری
تخم خرفه...................................... جهت تزئین

طرز تهیه: آرد برنج، آرد گندم، نمک و بیکینگ پودر را با هم الک کرده سپس پودر نارگیل را با آن مخلوط کنید. روغن را با همزن برقی بزنید تا کرم مانند شود، سپس پودر قند و رنده پوست لیمو ترش را به ان اضافه کرده، کاملا هم بزنید.
مخلوط آرد ها را با مایه ی فوق اضافه و ابتدا با همزن مخلوط کرده، سپس خمیر را با دست خیلی سریع یکدست و منسجم کنید.
خمیر را بین دو قطعه نایلون به ضخامت نیم سانت پهن و صاف کرده و آن را با قالب دلخواه برش بزنید و درون سینی فر چیده، روی آن ها تخم خرفه بپاشید.
شیرینی را در فر از پیش گرم شده با حرارن 180 درجه سانتی گراد به مدت 10 دقیقه تا حداکثر یک ربع ساعت بپزید.
شیرینی ها اصلا نباید تغییر رنگ بدهند. شیرینی ها را بعد از خنک شدن درون ظرف مناسبی بچینید.
نکته:
1. ماندگاری طولانی.
2. برای اینکه لبه های شیرینی تمیز تر در آید، خمیر را بین 2 قطعه نایلون به قطر نیم سانت پهن کرده و آن را با نایلون داخل یخچال (20 دقیقه) بگذارید، تا سفت شود و بعد قالب بزنید.

142390

شیرینی نخودچی ([Only registered and activated users can see links])

*ترمـــه*
2013-10-03, 01:10 PM
من همیشه شیرینی برنجی رو با دستور خانم خورسند درست میکنم و خیلی خیلی از دستورشون راضیم ولی این بار که با این دستور ([Only registered and activated users can see links]) درست کردم خمیرش خیلی اذیتم کرد {verysad} و طعمش هم به خوشمزگی دستور خانم خورسند نبود{2 (9)}

168575

سمانه1366
2013-10-20, 08:32 PM
دستور خانم خرسند با کمی تغییرات که برای ازمایش بود ولی ترجیح دادم تو دستور دست نبرم{66}

Chef-Sheri
2013-10-21, 02:38 AM
شیرینی برنجی من{53}{53}{53}
174200

174201

174202

*Reyhaneh*
2013-10-29, 11:20 AM
اینم برنجی من کنار نخودچی {4}برای عید غدیر پختم:25:

Princess
2013-11-28, 11:58 PM
با دستور خانم خورسند عالی بوووود{2 (30)}

*ati*
2013-12-01, 04:12 PM
این هم مال من...............
فقط نمیدونم چرا مهرم موقع پخت اثرش رفت؟

مهرانه
2013-12-03, 09:21 PM
میشه از روغن لادن طلایی که روغن صاف درست کردم استفاده کنم .؟
از کجا بفهمم مقدار ارد برنج کافیه و زیادی اضافه نکنم . منظورم اینکه حالت خاصی پیدا می کنه ؟

من ساعت 3:39 دقیقه این پست رو ارسال کردم اگه 1 ساعت بعدشم جوابمو داده بودید الان حداقل 4-5 ساعت بود که خمیرم داشت استراحت میکرد . بابا یه مسلمون پیدا بشه جوابم رو بده دیگه .:45:

مهرانه جون دستور خانم خرسند مد نظرمه .

کرشمه جون معمولا چون آرد برنج ری می کنه باید خمیر را کمی چسبنده تر برداری این بر اساس تجربه بدست میاد . اگر بعد از استراحت خمیر کمی شل باشه یا چسبنده میتونی با آرد برنج چسبندگیشو بگیری ولی اگر خمیرت رو سفت برداری بعد از استراحت بازم سفت تر میشه و سخت می تونی قالب بزنی . دستوری که من استفاده می کنم 24 ساعت شیرینی برنجی استراحت میخواد .منم از دستور خانم خورسند استفاده می کنم {1}

مهرانه
2013-12-03, 09:28 PM
مهرانه جون از همین روغنی که گفتم میشه استفاده کنم ؟
درضمن تو از همه مسلمون تر بودیا .

کرشمه جان روغن جامد باید باشه اگر نیمه جامد درست کنی تو قالب زدنش دچارمشکل میشی من خودم نصفشو روغن نیمه جامد زدم نصفشو روغن نرم قنادی . {1}

کرشمه
2013-12-03, 09:32 PM
کرشمه جان روغن جامد باید باشه اگر نیمه جامد درست کنی تو قالب زدنش دچارمشکل میشی من خودم نصفشو روغن نیمه جامد زدم نصفشو روغن نرم قنادی . {1}

ببین مهرانه جون اومدیو نسازی . حالا منو دوباره میفرستی خریدا !!!
یعنی حتما باید همین روغن باشه ؟ کره یا مارگارین نمیشه ؟

مهرانه
2013-12-03, 09:47 PM
عزیزم شیرینی خوب میخوای باید دست به جیب بشی {4} خانمی من یک دستور از شرینی برنجی دارم اینم خیلی خوب میشه اسمش آب دندونیه نمیدونم چرا تا حالا این دستور رو نگذاشتم اینجا ولی یک سال عید اب دندونی درست کردم عالی شد شاید بدردشما بخوره .

نان برنجي معروف به آب دندوني در مازندران. دستور از خانم آزيتا اسماعيلي

آرد برنج نرم 500 گرم
روغن جامد : 150 گرم
كره دوغ گرفته 100 گرم
زرده تخم مرغ : 2 عدد
پودر شكر نرم 150 گرم
هل ساييده 1/2 چ
گلاب 1/2 چ (در صورت تمايل)
زعفران به ميزان لازم
تخم خرفه و خلال پسته

طرز تهيه:

در كاسه اي روغن جامد و كره 5 دقيقه با همزن تا كاملا سفيد و پوك
سپس پودر شكر را در چند مرحله به مايه اضافه كنيد و با همزن 15 دقيقه و سپس زرده تخم مرغ را يكي يكي بيفزاييد و 8 دقيقه هم بزنيد تا مايه كاملا يكدست گردد.
بعد گلاب و هل را به ترتيب 2 دقيقه با همزن گلاب زياد شيريني را سفت ميكند در صورت تمايل حذف كنيد
آرد برنح نرم را قاشق قاشق و كاملا ورز دهيد زماني خمير آماده است كه در دست گلوله كنيد و با انگشت فشار دهيد و ترك بر ندارد.
اگر خواستيد زعفراني كنيد زعفران آب كرده و خميري شكل باشد چون اگر زعفران شل باشد باعث از هم پاشيدين خمير ميگردد.
خمير در ظرف دربسته با روكش نايلوني 24 ساعت استراحت
بعد اين مدت ورز دهيد و گلوله اي به اندازه فندق برداريد و با انگشتدانه شكل دهيد
شيريني در فر با دماي 150 درجه سانتي يا 300 درجه فارنهایت يا شماره 3 طبقه بالا دقت كنيد براي پخت اين شيريني فر خيلي داغ نباشد.
مدت پخت 15 الي 20
ماندگاري اين شيريني بسيار طولاني است تنها در ظرف در دار در جاي خنك تا چند ماه ميماند.
هرچه ميزان كره اين شيريني بيشتر گردد از زمان ماندگاري آن كاسته مي شود.
براي اينكه شيريني لطيف تر گرد پودر شكر و آرد برنج را از پارچه حرير رد كنيد اين شيريني در مازندران به آب دندون معروف است چون به محض گذاشتن در دهان آب مي شود.

من خودم از مجله سرآشپز درست کردم خانم اسماعیلی اسکن دستور هم میذارم

این عکسش

188057 188058 188059

مهرانه
2013-12-04, 10:38 AM
مهرانه جون تعداد زرده تخم مرغ رو جا انداختی
زرده تخم مرغ --------- 2 عدد

ممنون کرشمه جان{53} این متن دستور رو از هنر آشپزی برداشتم احیانا مشکل از اونجاست من خودم در سایت هنر اسکن دستور رو قرار دادم {1}

*ati*
2013-12-08, 12:01 PM
به قول کرشمه جان یه مسلمونم پیدا بشه جواب منو بده{21}
چرا اثر مهری که روی نون برنجی زدم توی پخت از بین رفت؟

مهرانه
2013-12-08, 12:55 PM
به قول کرشمه جان یه مسلمونم پیدا بشه جواب منو بده{21}
چرا اثر مهری که روی نون برنجی زدم توی پخت از بین رفت؟

اتی جون برنجیت رو چقدر استراحت دادی ؟ معمولا ارد برنج موقع استراحت ری می کنه اگه استراحت کمتری داده باشین وقتی مهر روی شیرینی میخوره و داخل فر میره موقع پخت بخاطر اینکه خمیر برنجی خوب استراحت نکرده مقداری داخل فر موقع پخت ری خواهد کرد که همین باعث میشه مهر زده شده روی برنجبتون محو بشه امکانش هست روغن دستورتون زیاد بوده باشه یا ... بستگی به نوع دستور هم داره ولی بیشترین تصور من از محو جای مهر در برنجی بخاطر استراحت ناکافی خمیر شیرینی برنجیه {1}

مهرانه
2013-12-08, 01:33 PM
مهرانه جان به نظرت دمای نسبتا بالای فر هم میتونه باعث بشه؟

شادی جون تجربه من میگه حرارت بالا باعث خشکی شیرینی میشه ولی خمیر برنجی استراحت ناکافی داشته باشه یا خمیر شل برداشته بشه امکانش هست رویه مهر زده شده داخل فر محو بشه اگر شیرینی برنجی رو خیلی سفت برداریم و بعد از استراحت سفت شده باشه یا اینکه استراحت ناکافی باشه باعث میشه کناره شیرینی بعد از مهر زدن ترک بخوره . برای برنجی من تجربه حرارت بالا ر و نداشتم چون حرارت برای شیرینی برنجی معمولا بین 150تا 160 درجه است برای همین تا حالا تجربه شو نداشتم . معمولا خمیر شیرینی برنجی رو یک 24 ساعت من استراحت میدم بیرون یخچال . برای شیرینی برنجی (آب دندونی ) هم که گذاشتم روی شیرینی مهر خورده اما رویه مهر زده محو نشده و ترک هم نداره . {1}

Shady
2013-12-08, 02:03 PM
ممنون مهرانه جان. منم تا حالا این تجربه رو نکردم.
2 تا مسئله مهم که گفتی رو میدونم که برای این شیرنی خیلی مهم. 1- استراحت کافی، 2- نسبت مناسب مواد با هم (که درواقع میشه دستور خوب و قابل اعتماد).

اما همونطور که گفتی دمای مناسب برای اکثر شیرینی ها خصوصا سنتی 150 -160 هست. ولی فکر کنم یه جایی قبلا خونده بودم که خیلی ها مثل کیک، روی 180 شیرنی رو میپزن و این باعث میشه شیرنی یه هو بالا بیاد و اثر مهر از بین بره. شاید هم اصلا این مسئله درست نباشه. برای همین پرسیدم که اگر شما هم شنیدی به درست بودنش مطمئن تر بشم :)

مهندس
2014-01-11, 11:20 PM
با دستور خانم خرسند{2 (30)}

طاووس
2014-01-23, 01:49 PM
مهرانه جون منظور از 24 ساعت استراحت خمیر (دستور خانم خرسند) در دمای آشپزخانه است یا یخچال ؟ ضمنا من فقط روغن صاف قنادی دارم ولی نمیدونم چرا یکم در دمای محیط هم سفته و نرم نمیشه اونو باید مذاب کنم و همونطور آبکرده استفاده کنم .

مهرانه
2014-01-23, 03:45 PM
مهرانه جون منظور از 24 ساعت استراحت خمیر (دستور خانم خرسند) در دمای آشپزخانه است یا یخچال ؟ ضمنا من فقط روغن صاف قنادی دارم ولی نمیدونم چرا یکم در دمای محیط هم سفته و نرم نمیشه اونو باید مذاب کنم و همونطور آبکرده استفاده کنم .

طاووس جان منظور در دمای آشپزخونه است . خوب روغن قنادی تو محیط هم سفته من روغن قنادی رو تو یخچال نمیذرم تو کابینت میذارم نباید خیلی نرم وشل باشه . اگر در دستور نوشته از روغن جامد استفاده کنید باید بهمین مقدار روغن نرم قنادی استفاده کنید اگر می بنید روغنتون سفته از چرخ گوشت ردش کنید یا با مقداری روغن نیمه جامد مخلوطش کنید تا بافت نرم تری پیدا نه . اگر روغن نرم قنادیتون شماره 50 باشه نباید خیلی سفت باشه اگر سفت و خشکه احتمالا روغن شماره 50 نیست یا مارک خوبی نگرفتین .

marie
2014-01-29, 08:55 PM
مهرانه جون دستور شیرینی برنجی خانم خورسند نرمه؟تو دهن آب میشه؟
من با دستور آب دندون درست میکنم اما واسه من خوش قلق نیست
بعضی وقتا تهش خالی میشه
میخوام دستور دیگه ای امتحان کنم

مهرانه
2014-01-29, 10:42 PM
مهرانه جون دستور شیرینی برنجی خانم خورسند نرمه؟تو دهن آب میشه؟
من با دستور آب دندون درست میکنم اما واسه من خوش قلق نیست
بعضی وقتا تهش خالی میشه
میخوام دستور دیگه ای امتحان کنم

من راضیم ماری جان . اگه آرد برنجت و پودر قندت رو از حریر رد کنی شیرینی ات خیلی نرم و لطیف میشه . ارد برنجت رو هم اگر معطر باشه با این دستور معرکه میشه .{1}

sevda2013
2014-02-01, 07:50 PM
خانوما منم این شیرینیرو درست کردم خوشمزه شد ولی چندتامشکل داشتم.اول اینکه من یه کم ازروغن حیوانی استفاده کردم ویه کم مزه ی روغن میده ودوم اینکه خیلی دون دون زیرزبون حس میشه...ارد وپودرشکرو ازبیرون خریدم. میشه راهنماییم کنین
120820
120821

خانومی از کدوم دستور استفاده کردی؟خیلی خوشگلن{clap}

Adeleh
2014-02-01, 08:43 PM
شيريني برنجي ([Only registered and activated users can see links]) با دستور خانم خورسند عزيز{2 (6)}

202473

سمانه1366
2014-02-12, 09:58 AM
منم برنجی با دستور خانم خرسند

Tara8930
2014-02-19, 01:13 PM
برای دستور خانم خورسند جایی که گفته میشه ارد کم کم اضافه بشه ممکنه تمام ارد مصرف نشه یا همش مصرف میشه؟خمیر حاصله من خیلی نرم و شل و کمی چسبناک بود.خیلی خوب بود.اما همین که موند شد سنگ.گلاب که میزدم خوب بود اما بازم سفت میشد.واقعا نمیدونم چکارش باید می کردم.شیرینی هام هم پوک نشد.بعد از 20 دقیقه هنوز حس میکردم مغزش خام مونده.روغن صاف 50 هم ریخته بودم.

سارينا جونم من همشو استفاده كردم ارد برنجمم از حرير رد كردم روغنم از 41 گرم روغنه صاف و 84 گرم روغنه جامد استفاده كردم بعد از استراحت سفت شده بود كه بهش دوتا ق س گلاب اضافه كردم و چهار تا نوك انگشت روغنه جامد خوب شده بود خوبم پخته شده بود و اينكه سفت ميشه خوب برنج ري ميكنه با گلاب درست ميشه

sarina-kian
2014-02-19, 01:33 PM
سارينا جونم من همشو استفاده كردم ارد برنجمم از حرير رد كردم روغنم از 41 گرم روغنه صاف و 84 گرم روغنه جامد استفاده كردم بعد از استراحت سفت شده بود كه بهش دوتا ق س گلاب اضافه كردم و چهار تا نوك انگشت روغنه جامد خوب شده بود خوبم پخته شده بود و اينكه سفت ميشه خوب برنج ري ميكنه با گلاب درست ميشه

یه جا فک کنم بهاری جان نوشته بودن که گلاب اضافی شیرینی رو سفت میکنه و من فکر کنم دلیلش گلاب اضافی بود که زدم به خمیر تا نرم بشه.نرم شد.خوبم تو دستم قلقلی میشد با وجودیکه وقتی خود خمیرو تو دستم میگرفتم منسجم و یکدست نبود و همش ترک بود.اما تو کار شیرینیهام صاف و بدون ترک درومدن و خیلی ترد.فقط دونه های ارد برنج زیر دندون میان.من فقط روغن صاف دارم حوصله خرید رفتن اضافیم ندارم اخه.
چطور از حریر رد میکنین؟حریر چی باید باشه؟مثل دستمال تنظیفا؟

Tara8930
2014-02-19, 01:41 PM
یه جا فک کنم بهاری جان نوشته بودن که گلاب اضافی شیرینی رو سفت میکنه و من فکر کنم دلیلش گلاب اضافی بود که زدم به خمیر تا نرم بشه.نرم شد.خوبم تو دستم قلقلی میشد با وجودیکه وقتی خود خمیرو تو دستم میگرفتم منسجم و یکدست نبود و همش ترک بود.اما تو کار شیرینیهام صاف و بدون ترک درومدن و خیلی ترد.فقط دونه های ارد برنج زیر دندون میان.من فقط روغن صاف دارم حوصله خرید رفتن اضافیم ندارم اخه.
چطور از حریر رد میکنین؟حریر چی باید باشه؟مثل دستمال تنظیفا؟

نخنديااااا من از جورابي كه خيلي نازك نيست استفاده ميكنم كه خيلي راحت رد نشه {4}{4} و يكي اينكه گلابو كم كم اضافه كن كه خميرت شل نشه

Simin1
2014-02-19, 10:03 PM
شیرینی برنجی خوش عطر و خوشمزه با دستور خوب مهرانه جون
من 24 ساعت نذاشتم خمیر استراحت کنه،کلا 7 یا 8 ساعت،حوصله داری 24 ساعت؟؟!!!{4}

melmel
2014-02-19, 11:12 PM
شیرینی برنجی من زبر بود به نظرم باید از حریر ردش میکردم فکر کنم{2 (26)}تازه همه روغنشم از لادن ابی استفاده کردم اولش خمیرم نرم و خوب بود ولی بعد استراحت عین سنگ شده بود منم با سختی فراوووووووووووووووووون قالب زدم:45:

حمیده25
2014-02-20, 02:32 PM
طبق تحقیقات من {4}شیرینی برنجی خوب باید از حریر رد بشه.دوم اینکه مقدارگلاب خیلی باید کم باشه.هر چه مقدار گلاب بیشتر باشه شیرنی برنجی تون بعد پخت خشک میشه.شیرینی برنجی باید خوب ورز داده بشه و داخل محیط اشپز خونه به مدت 12 ساعت استراحت کنه.دوباره برای استفاده باید ورز داده بشه.خمیر شیرینی برنجی موقع درست کردن باید داخل پلاستیک باشه چون سریع در معرض هوا قرار بگیره خشک میشه.اگه ارد برنجو خودتون درست کنینو از حریر رد کنین عالی میشه.تجربه بهم ثابت کرده گلاب زیاد باعث خشکیو زبری شیرینی میشه
این شیرینی برنجی نا موفق من که بایه دستوری پختم نمینویسم چون راضی نبودم از نظر طعم خوب بودولی زبری داشت وقتی میخوردم زبریرو حس میکردم.من یه شیرینی برنجی میخوام که تو دهن بره اب بشه.ابته من هیچ کدوم این نکاتو رعایت نکردم گلاب هم زیاد ریختم
207313

207317

207315

207316

*ترمـــه*
2014-02-22, 09:31 PM
شیرینی برنجی با دستور خانم خورسند عزیز{2 (6)}

207852

zahra78
2014-02-24, 08:55 AM
من یه سئوال در مورد شیرینی برنجی دارم.میخواستم بدونم از کجا میتونم بفهمم پختش کامله؟دیروز که یکسری درست کردم حس میکنم بعد پخت وقتی لمسش میکنم خیلی کم به دستم میچسبید.یعنی حالت پودری داشت (مثل موقعی که نخودچی را از فر در میاوریم)من حدود 20دقیقه داخل فر با دمای 160گذاشته بودم (البته از آنجا که فضول تشریف دارم و وسواسی ،دائم به درجه فر دست زدم وکم وزیادش کردم)از طرفی دیگه من سه تا سینی داخل فرم(گازی)گذاشتم که فکر کنم اونی که بالاتر از همه بود کمتر پخته.
یعنی سطح شیرینی بعد پخت باید خشک وسفت باشه؟؟؟؟؟
عکسهاشون را فردا میذارم.

زهراجان وقتي سينيه شيرينياتو تكون بدي خودشون جداشن و كفشون به سيني نچسبه و يكي اينكه توي فراي گازي يه سيني بيشتر نبايد بزاري فن نداره كه سه تا سيني گزاشتي {2 (8)}

ممنون نسرین جان اتفاقا"فرم با اینکه گازیه ،فن هم داره ولی از آنجا که کارهای من همیشه برعکسه فن را روشن نکرده بودم.از طرفی کف شیرینی هام به ظرف چسبیده بود طوری نبود که با یک تکون جدا بشه باید با جبر وزور جدامیکردم.یک حالت چسبندگی داشت.یعنی به خاطر پخت نا کافیش بود؟

*ترمـــه*
2014-02-24, 09:08 PM
ترمه جان با چه ماسورهايي اين شيريني هاي خوشگل و زدي و بعد از استراحت راحت ميشه داخل قيف ريخت؟
عزیزم من از قیف و ماسوره استفاده نکردم؛من برای شیرینی برنجی همیشه از یک نمونه مهر استفاده میکنم که عکسش رو براتون میذارم.:3:

208356

zahra78
2014-02-24, 11:16 PM
ترمه جون این مهرت کار داده دست من . در به در دنبالش میگردم ولی افسوس{20}
اگه کسی میدونه تو تهران کجا از این مهرا دارن لطفا" اطلاع بدید .

کرشمه جون من اين مهر را از فروشگاه بهار تو مجيديه شمالي از خانم بهارک مبيني خريدم بمبلغ 3000تومان البته حدود يکماه قبل.
خيلي کار باهاش راحته.کافيه خميررا قلقلي کني وداخل سيني بچيني با اين مهر بهش شکل بدي.ببخشيد مجيديه جنوبي.چون با تبلت نوشتم نميتونم برگردم عقب اصلاح کنم()

zahra78
2014-03-01, 11:13 AM
این شرینی برنجی های من با دستور خانم فرنوش عسگرزاده است که خودشون گفته بودند به علت اینکه روغنش زیادتر از دستور خانم خورسند است برای همین توی فر کمی پخش میشه خیلی نزدیک به چیدمشون به هم چسبیدند
دوتاعکس اول قبل از پخت وعکس آخر بعد از پخت

این دستور شیرینی برنجی خانم فرنوش عسگرزاده است که درسایت هنرآشپزی گذاشته بودندبا تشکر از ایشان

مواد لازم:
آرد برنج=500 گرم
پودر قند=250 گرم
روغن جامد=300 گرم
روغن قنادي نرم=75 گرم
سفيده تخم مرغ=2/1 عدد
زرده تخم مرغ=2 عدد
هل ساييده مرغوب=1 ق چ
گلاب=2 ق س
طرز تهيه:
تخم مرغ ها+پودر قند+روغن جامد و قنادي+هل را با هم زن برقي بزنيد تا سبك و كرمي شود.ارد الك شده را اضافه كنيد و بعد گلاب .خمير را جمع كنيد و داخل نايلون 24 ساعت استراحت دهيد.خمير بسيار نرم و كمي شل است.
روز بعد خمير را به اندازه فندق گلوله كنيد و در تخم خرفه بزنيد و داخل سيني با فاصله بچينيد.(در زمان پخت كمي پخش مي شود)
حرارت 140 درجه براي فر هاي برقي به مدت 20 دقيقه
مقدار شيريني 1 كيلو و 100 گرم
*هر سال كه اين شيريني رو درست مي كردم روي شيريني مهر ميزدم ولي امسال خطوط روي شيريني بعد از پخت كم شد(به احتمال خيلي زياد فقط بخاطر تغيير كيفيت روغن ها مي تونه باشه) و من هم فقط گلوله كردم و داخل تخم خرفه زدم كه بيشتر دوست داشتم.
*در ضمن بعد از 24 ساعت به ازا 50 گرم خمير ،1 ق چ ارد سفيد اضافه كردم و خمير رو كمي ورز دادم تا ارد بخوردش رفت.بافت شيريني خيلي خوب شد .

زهره87
2014-03-01, 06:02 PM
اينم شيرينى برنجى ديشب بز

rose_l
2014-03-02, 11:15 AM
دستور یک نوع شیرینی برنجی که سریع تهیه میشه ، خوشمزه است و احتیاج به استراحت نداره.
مواد لازم : کره 100 گرم - آرد برنج 200 گرم -ارد گندم 50 گرم - تخم مرغ بزرگ 1 عدد- پودر هل 3/4 ق چایخوری- گلاب یک و نیم ق سوپخوری- پگین پودر 1/2 ق چایخوری-پودر قند 100 گرم - تخم خرفه به میزان لازم- مهر چوبی مخصوص شیرینی برنجی
طرز تهیه : در یک کاسه آرد برنج و گندم را با هم الک کنید + پودر هل + پگین پودر + کره نرم شده این مواد را با چنگال هم بزنید تا به صورت خرده نان در بیاید. در ظرفی دیگر ، تخم مرغ + گلاب و پودر قند را هم زده و به مخلوط آرد اضافه نموده و هم بزنید تا به صورت خمیری یکدست شود. این خمیر را یا در یک قیف با ماسوره ساده ریخته یا با کمک دو قاشق گلوله های کوچک از خمیر را برداشته و با فاصله از هم روی سینی فر بریزید . و با مهر چوبی روی آن را نقش زده که در عین حال کمی پهن هم میشود. و روی آن تخم خرفه بپاشید. شیرینی ها را در فر از پیش گرم شده با حرارت ملایم 150 درجه به مدت 20 دقیقه بپزید.یا تا زمانی که زیر شیرینی طلایی شود. بعد از پخت و سپری شدن 5 دقیقه شیرینی ها را روی توری سیمی فر خنک کرده و در ظرف در دار بچینید.
* بعد از هر بار استفاده از مهر چوبی آن را در آرد بزنید تا به سطح خمیر شیرینی نچسبد.
* خمیر این شیرین نه خیلی سفت و نه شل است . در دست نمناک هم راحت به صورت توپ شکل می گیرد.
این دستور بارها امتحان شده و خیلی خوشمزه است

اين دستور از دوست خوبم ليلا هژير هست و من درست كردم دستور فوق العاده راحت و درعين حال خوشمزه
ديگه مشكل روغن جامد و استراحت هم نداره

فقط من كمي آرد سفيدمو تفت دادم

sama jan
2014-03-04, 12:03 PM
اینم شیرینی برنجی های من با دستور مهرانه جون
فقط مال من چرا بعد پخت حجیم شد؟ممکنه بخاطر استراحت کمش باشه؟آخه فقط 12 ساعت استراحت دادمش.ولی طعم و مزه عالی بود.
210085210086210087

مهرانه
2014-03-04, 04:29 PM
اینم شیرینی برنجی های من با دستور مهرانه جون
فقط مال من چرا بعد پخت حجیم شد؟ممکنه بخاطر استراحت کمش باشه؟آخه فقط 12 ساعت استراحت دادمش.ولی طعم و مزه عالی بود.
210085210086210087

سما جان برنجی تغییر حجم محسوسی نداره ممکنه آرد برنج کمتری زدین و باعث پهن شدن شیرینی شده یا روغنتون جامد نبوده {53}

sama jan
2014-03-04, 06:38 PM
سما جان برنجی تغییر حجم محسوسی نداره ممکنه آرد برنج کمتری زدین و باعث پهن شدن شیرینی شده یا روغنتون جامد نبوده {53}

مهرانه جون اگه به دو عکس دقت کنی متوجه میشی که فاصله ی بین شیرینی ها کاملا پر شده و به هم چسبیدن.من مو به مو طبق دستورت عمل کردم حتی مقداری که تو دستور واسه ارد برنج گفتین بعد خمیر شدن حدود یک چهارم پیمانه از ارد اضافه اومد که البته جا داشتم که بزنم ولی از ترس اینکه بافتش سفت بشه این کارو نکردم و انصافا هم از بافت و مزه اش راضی بودم.روغنمم جامد بود.از روغن قنادی استفاده کردم.
یعنی به نظرت اون بقیه ارد رو اگه اضافه میکردم اینجوری نمیشد؟؟؟ موقع قالب زدن خیلی خمیر لطیف و خوش قلقی بود و اذیتم نکرد اصلا.اما واقعا نمیدونم چرا یکم حجیم شد!!!!!

مهرانه
2014-03-04, 09:14 PM
مهرانه جون اگه به دو عکس دقت کنی متوجه میشی که فاصله ی بین شیرینی ها کاملا پر شده و به هم چسبیدن.من مو به مو طبق دستورت عمل کردم حتی مقداری که تو دستور واسه ارد برنج گفتین بعد خمیر شدن حدود یک چهارم پیمانه از ارد اضافه اومد که البته جا داشتم که بزنم ولی از ترس اینکه بافتش سفت بشه این کارو نکردم و انصافا هم از بافت و مزه اش راضی بودم.روغنمم جامد بود.از روغن قنادی استفاده کردم.
یعنی به نظرت اون بقیه ارد رو اگه اضافه میکردم اینجوری نمیشد؟؟؟ موقع قالب زدن خیلی خمیر لطیف و خوش قلقی بود و اذیتم نکرد اصلا.اما واقعا نمیدونم چرا یکم حجیم شد!!!!!

به نظر سما جان هنوز جا داشته خیلی از اضافه کردن آرد نترسید اگر آرد کمتری بزنید ممکنه همچین مشکلی پیش بیاد . این شیرینی برنجی منه با دستور خانم خورسند مقدار ارد اضافه امده و بافت خمیر هم تو عکس پیداشت {1}

210148 210149 210150 210151 210152

zahori
2014-03-09, 07:06 PM
به به عالی عالی عالی{2 (6)} با دستور خانم خورسند عزیز:11: و راهنماییهای مهرانه گل{2 (6)}
بعد 20ساعت خمیر مثل سنگ سفت شده بود اما من چیزی بهش اضافه نکردم.خیلی خونسرد یه زیر انداز کف آشپزخونه پهن کردم{4} و نشستم و هر بار به اندازه یه فندق از خمیر میکندمو تو دستم گلوله میکردم.خیلی راحت با گرمای دستم نرم شد.طعمشم که عالی بود{2 (30)}
فقط بعد خنک شدن که با یه کفگیر از سینی جداشون میکردم یکم از تهش به سینی میچسبید نمیدونم چرا؟ بجز اون همه چی خوب بود{2 (5)}

زهره87
2014-03-10, 06:09 PM
نان برنجى ارشيوى

حمیده25
2014-03-11, 06:22 PM
سلام اینم شیرینی های برنجی من که عالی بود یعنی عالیا.تو دهن بزاری اب میشه وهیچ ضبری یا سفتی نداره.کاملا خوش عطرو خوشمزه.واقعا دستورای خانوم گلاور عالین{2 (6)}

من هیچ سال شیرینی برنجی نمیدرستیدم ولی امسال هم برا خودم هم برای مامانم درست کردم:3:
211714

مواد لازم

ارد برنج 750 گرم
پودر قند 180 گرم
تخم مرغ 4 عدد 3 عد زرده يک عدد کامل
روغن صاف قنادي 380 گرم هل 1 قاشق چاي خوري
گلاب 3 قاشق سوپخوري
زعفران به ميزان لازم

طرز تهيه
خوب من يه چيز اينجا بگم من روغن صاف قنادي نداشتم.روغن جامد قنادي استفاده کردم روغن جامد قنادي سفته براي همين من نصف روغن جامد قنادي و نصف ديگشو روغن جامد لادن طلايي استفاده کردم اينجا ساده اصلا پيدا نيست فقط زعفروني پيدا ميشه.
بريم سراغ اماده کردن اين شيريني خوشمزه.
اول روغن رو بدون اينکه ابش کنين داخل ظرف بريزين وبعد پودر قند رو اضافه کنين.با همزن به مدت 4 تا 5 دقيقه بزنين.بعد تخم مرغ هارو اضافه کنين و دوباره با همزن بزنين.خوب بزنين که کاملا سبک بشه.در اين مرحله گلاب رو اضافه کنين.نکته فقط همين مقدار ذکر شده رو بريزين بيشتر نشه چون اضافه کردن گلاب باعث سفت شدن شيريني ميشه
211708

حالا اردو يک مرتبه به مواد اضافه کنين خوب ورزش بدين نکته در مورد ارد.ارد رو حتما از الک حرير رد کنين.اين الک حرير رو الان کسي نداره يا کمتر پيدا ميشه.خودممندارم.شما ميتونين از پارچه حرير يا از روسري حرير استفاده کنين اردو از اون رد کنين اينجوري شيريني شما سبک ميشه و تو دهن اب ميشه.

حالا خوب موادتون رو ورز بدين اگه ميخواين هل بريزين تو همين مرحله اضافه کنين يا اگه ميخواين زعفراني باشه موادو نصف کنين نصف رو هل بريزنو ورز بدين نصف ديگرو زعفران.زعفران هم تا جايي که ممکنه با اب کمتري دم بيارينش..تو اين مرحله يه خمير لطيف بايد به دست بياد.اگه تمام نکاتو رعايت کرده باشين.حالا بزارينشون داخل پلاستيک تو دماي اشپزخونه به مدت 12 ساعت تا استراحت کنه.بعد 12 ساعت امادست خميرتون

211709
وقتي ميخواين قالب بزنين دو باره يه سري ديگه بايد خمير ورز داده بشه حتي ميخوايين مقداریو که برداشتين شکل بدين بازم تو دستتون باهاش بازي کنين.اندازه شيريني ها بستگي به خودتون داره.شکل دادنشم اگه هيچ قالب يا محري ندارين کافيه از در خودکار استفاده کنين من خودم همين کارو کردم.شيريني رو گرد کنين بعد با دستوتو صافش کنين بعد با در خودکار دايره دايره بزنين هرچي فاصله دايره کتر باشه کار زيبا تر ميشه.کف سيني رو چرب کنين شيريني هارو بچينين
211710
211712

داخل فر در دماي 180 درجه به مدت 15 تا 20 دقيقه زمان بدين چون فر ها باهم فرق دارن نميتونم بگم دقيق چه قدر ولي مدام چک کنين نزارين شيريني تون تهش تيره بشه من خودم دوست دارم شيريني برنجي هام مثل بيرون تهش سفيد باشه
211711
اگه تمام نکات رو رعايت کنين تضمين ميدم بهترين شيرني برنجي رو داشته باشين شيريني هاي من يه خورده تيرست چون ارد برنجم تيره بوده
ولي به جرعت ميتونم بگم اين شيريني مو نميزنه با شيريني برنجي هاي بيروني
211713
با تشکر از دستور خوب خانوم گلاور

Mahdiye*
2014-03-11, 07:21 PM
شیرینی برنجی ([Only registered and activated users can see links])
من امسال اولین بار بود با دستور خانم خورسند برنجی درست کردم.خیلی بیشتر از سالهای قبل از مزش راضی بودم .واقعا نرم و خوشمزه.ولی نتونستم قالب بزنم .نصفشو گرد کردم بقیه شو هم با قیف زدم خوشگل تر هم شد.:10:

آفتاب بانو
2014-03-12, 12:59 AM
شیرینی برنجی سبزوار

مهرانه
2014-03-12, 11:13 AM
آفتاب جان آرد برنجت دست سازه یا خریدین ؟ به نظر خیلی سفید خوب و میان . در ضمن شیرینتون هم خیلی عالیه .{53}

آفتاب بانو
2014-03-12, 01:19 PM
خیلی ممنون. مهرانه جان ارد دست سازه. برنج معطر ایرانی نیم دانه

مهرانه
2014-03-12, 04:35 PM
ممنون آفتاب جان مثل اینکه منم باید برای سال دیگه از دو سه ما قبل آرد برنجم رو خودم درست کنم آرد برنج بیرون اون چیزی که من میخوام نیست با انکه معطر رنگش روشن نمیشه . چه نوع برنجی رو آرد میکنید اسم یا مارکشو لطفا میگید . بعضی اوقات نیم دانه فلاح استفاده می کنیم معطره به نظرت برای آرد مناسبه ؟

آفتاب بانو
2014-03-12, 05:17 PM
مهرانه جان منم اول ارد برنج از بیرون گرفتم ولی تیره بود و اصلا عطر نداشت به همین خاطر برنج رفتیم خریدیم. می پرسم همسر چه برنجی خریده به شما اطلاع میدم.مهرانه جان فقط اینو میدونم که از بیرون ارد برنج نخرید خیلی بهتره چون یکی از اقوام که اسیاب داشت میگفت همه نوع برنج رو باهم میارن اسیاب می کنند و گاهی برنجشون بوی ترشیدگی میده و بعد بهش اسانس می زنند.تا بویش از بین بره

آفتاب بانو
2014-03-12, 06:12 PM

این دستور شیرینی برنجی من .

مواد لازم:
آرد : نیم کیلو
روغن: 250 گرم
پودر شکر: 150 گرم
تخم مرغ کامل :1عدد
پودر هل سبز نصف ق چ
شیر به مقدر لازم
روغن+پودر شکر هم زده تا سفید شود.+ تخم مرغ+هل+

حالا با دست آرد برنج را مخلوط کرده خوب مالش می دهیم.
خمیر یک شب داخل نایلون در دمای معمولی اتاق بماند. سرد باشد.
قبلا روغن را در کف تشت می ریختند و با کف دست انقدر مالش می دادند تا سفید بشه.

خمبر را به اندازه یک فندق بزرگ برداشته در دست به شکل تیله گرد می کنیم و با وسط کف دست دیگر کمی فشار می دهیم تا پهن شودبعد با سر روژ لب نقش میاندازیم اگر موقعی که داشتیم خمیر را گلوله می کردیم در دست ترک خورد کمی شیر به کل خمیر اضافه می کنیم.داخل کف دست شیر ریخته و خمیر را مالش می دهیم.
. کف سینی فر کاغذ رو غنی میاندازیم. مدت پخت 15-20 دقیقه.

توی بعضی دستورا نوشته که گلاب یا شیر. که گلاب اگه اضافه کنید شیریتون سفت میشه. لطفا گلاب اضافه نکنید.
واگه میخواین شیرینی سفید باشه، از تخم مرغ محلی استفاده نکنید. از تخم مرغهایی که زردشون کمرنگه خوبه.
و اینکه روی شیرینی در حال پخت کاغذ روغنی بیندازید.( کاغذ روغنی روخودم امتحان نکردم)

مهرانه
2014-03-13, 12:04 AM
تو این چند روزه داشتم شرینی های سفارش دوستان و آشنایان رو آماده میکردم به ترتیب میذارمشون این شیرینی برنجی با دستور خانم خورسند ([Only registered and activated users can see links]) هستش همیشه با همین دستور درست می کنم . ارد برنج و پودر قند رو از الک حریر رد کردم اونی که روی روزنامه هست ناخالصیهای آرد برنجه {53}

211913 211914 211915 211916 211917 211918

zahra_a
2014-03-13, 07:13 PM
من شیرینی هام و با یه دستور که مژگان جون توی آشپزخونه ش گذاشته بود درست کردم .. خیلی خوب و خوشمزه شدن {2 (6)}
نمیدونم دستورش توی این تاپیک هست یا نه {2 (26)}

211979

Pari65
2014-03-13, 10:26 PM
زهرا جونم با کره درست کردی یا روغن جامد؟

22262
2014-03-15, 11:38 AM
مهرانه جون با دستور خانم خورسند موندگاری شیرینی چطوره؟روغن ورامین جامدش برای این دستور مناسبه؟چطور ارد برنج و خودم درست کنم؟

مهرانه
2014-03-15, 12:01 PM
مهرانه جون با دستور خانم خورسند موندگاری شیرینی چطوره؟روغن ورامین جامدش برای این دستور مناسبه؟چطور ارد برنج و خودم درست کنم؟

دوست من شیرینی رو من با روغن قنادی درست می کنم چون روغن کاملا جامد ندارم ولی موندگاریش عالیه تا یک ماه موندگاره . بهتره نصف روغن جامد بزنید و نصفشو روغن قنادی این شیرینی های سنتی به روغن نیمه جامد خیلی حساسن و شیرینی به روغن می افته و تو دهن می ماسه و خوب قالب نیمخوره بهتره از روغنهای کاملا جامد استفاده کنید . طرز تهیه آرد برنج خونگی رو بهار جان قبلا در تایپک خودش اموزش دادن .

مهرانه
2014-03-15, 12:08 PM
مهرانه جون واقعا عالیه . میخواستم بدونم توی عکس آخر ردیف دوم شما این شیرینی برنجی را چطوری قالب زدید که قله ای و خوشگل شده ؟ من با رسپی خانم خرسند برنجی درست کردم و طبق دستور اندازه یه فندق کمی بزرگتر گرفتم شیرینی ها خیلی ریز شدن و نمیشد روی اونها با مهر شکل داد شما اندازه این شیرینها را چقدر گرفتید ؟

طاوس جان ممنونم عزیزم . شیرینی برنجی خانم خورسند رو من بزرگتر از فندق می گیرم مثلا حدود دو تا سه فندق {4} اینم در نظر داشته باشین هر چقدر شیرینی رو بزرگتر درست کنید به مدت پختش باید اضافه کنید .

یک تکه از خمیر رو بردارین تو دست خوب ورزش بدین و بعد گلوله خیمر رو تو دستت کمی صافش کن خیلی کم و قالب مورد نظر رو روش بزنید شکل قالب خودش به شکل قله ای هست شیرینی به همون فرم درمیاد فقط شییرینی باید کمی از دهانه قالب بزرگتر باشه حدود یکی دو میل بیشتر .

شکل قالب منم مثل قالبی هست که متینه جون یا ترمه جون نمیدونم چرا این دو اسم رو همیشه قاطی می کنم {2 (26)} عکس قالب رو تو آشپزخونه شون گذاشتن قالب چوبی هست که داخلش شیار داره و حالت مخروطی داره {1}

22262
2014-03-15, 12:40 PM
مهرانه جان ممنون روغن قنادی شماره 50 بگیرم؟هم برای نخود چی هم نون برنجی؟میشه کامل از روغن قنادی استفاده کنم؟نباید قبلش ابش کنم؟

مهرانه
2014-03-15, 01:25 PM
مهرانه جان ممنون روغن قنادی شماره 50 بگیرم؟هم برای نخود چی هم نون برنجی؟میشه کامل از روغن قنادی استفاده کنم؟نباید قبلش ابش کنم؟

بله عزیزم نرم باشه حتما خشک و سفت نباشه . بله میتونید همشو روغن قنادی بزنید تو قالب زدن خیلی راحتر هستین . اگر در دستور نوشته باید روغن اب بشه بله باید آبش کنید و گرنه لزومی نداره طبق دستور عمل کنید .

Maryam_chef
2014-03-15, 03:30 PM
دوستان
من روغن نباتی ورامین گرفتم کاملا جامده در کابینت هم تغییری نکرده

Sakineh
2014-03-16, 04:46 PM
شیرینی برنجی{2 (30)}داغ داغ تازه از فر در امده{66} البته خرفه نداشتم

مهرانه
2014-03-16, 05:34 PM
مهرانه جان در دستور خانم خورسندو خانم طورسیان برای شیرینی برنجی و نون نخود چی میشه داخل ماکروفر درست کنم؟کیفیت خوبی بهم میده؟مرسی

بله عزیزم میشه اگر مایکروفرتون دکمه کانوکشن داره 20 درجه حرارت رو کمتر از درجه حرارت فرهای معمولی بذارید .

مستانه سادات
2014-03-17, 10:27 AM
دستور این شیرینی رو من از خانم خورسند عزیزم دارم ولی همین دستور رو من تو همین مبحث صفحه اول محبوبه بانو عزیز قبلا گذاشتن اولین شیرینی عیدم شیرینی خوشمزه و خوش عطر برنجی هستش {1}{53}من این دستور رو دو برابر کردم {1}

شیرینی برنجی
موادلازم:

ارد برنج 250 گرم
پودر قند 70 گرم
زرده تخم مرغ 1 عدد
سفیده تخم مرغ 2/1
پودر هل 2/1 ق چ
گلاب 1 ق س

1 - نکته که می تونم اضافه کنم اینه که امکان داره ری هر نوع آرد برنجی فرق کنه
برای همین همه همه آرد رو یکجا اضافه نکنید مال من برای دو برابر دستور این مقدار آرد اضافه اومد

2 - من از دو سوم روغن جامد لادن و یک سوم از روغن نرم قنادی استفاده کردم
121432

مراحل کار خودم :

121419 121420 121421 121422 121423 121424 121425 121426 121427 121428 121429 121430 121431
مهرانه جون منظور از روغن نرم قنادی چی هست ؟ روغن جامد لادن را آب می کنیم داخل یخچال ؟من دقیقا نمیدونم روغن نرم قنادی همون روغن جامد قنادی هستش؟

آفتاب بانو
2014-03-17, 11:24 AM
مهرانه جان درباره نوع برنج که پرسیده بودید گفتند برنج آمل هست.

veronika
2014-03-17, 11:25 AM
اينم شيريني برنجي من{53}

مهرانه
2014-03-17, 12:07 PM
مهرانه جون منظور از روغن نرم قنادی چی هست ؟ روغن جامد لادن را آب می کنیم داخل یخچال ؟من دقیقا نمیدونم روغن نرم قنادی همون روغن جامد قنادی هستش؟

مستانه جان منظور روغن جامدی هست که در لوازم قنادیها به فروش میرسه و چند نوع روغن قنادی داریم معمولا شماره 50 مدل نرم هست و برای شیرینی خشک نوروزی قابل استفاده ست مدل دیگر روغن خشک و خیلی سفته که بریا شیرینی های لایه ای استفاده میشه . روغن جامد اشپزخانه حالا هر مارکی باید داخل قوطی و موقع خرید و در دمای محیط سفت باشن غیر از این باشه و بیارید خونه و باز کنید و ببینید که نیمه جامده بدرد شیرینی های خشک نوروزی نمیخوره یا باید درصدیش رو با روغن نرم قنادی مخلوط کنید یا کلا از روغن قنادی استفاده کنید . استفاده از روغن نیمه جامد در شیرینی های خشک باعث به روغن افتادن خمیر میشه و تو قالب زدن خمیر شیرینی دچار مشکل میشین {53}

مستانه سادات
2014-03-17, 12:14 PM
مستانه جان منظور روغن جامدی هست که در لوازم قنادیها به فروش میرسه و چند نوع روغن قنادی داریم معمولا شماره 50 مدل نرم هست و برای شیرینی خشک نوروزی قابل استفاده ست مدل دیگر روغن خشک و خیلی سفته که بریا شیرینی های لایه ای استفاده میشه . روغن جامد اشپزخانه حالا هر مارکی باید داخل قوطی و موقع خرید و در دمای محیط سفت باشن غیر از این باشه و بیارید خونه و باز کنید و ببینید که نیمه جامده بدرد شیرینی های خشک نوروزی نمیخوره یا باید درصدیش رو با روغن نرم قنادی مخلوط کنید یا کلا از روغن قنادی استفاده کنید . استفاده از روغن نیمه جامد در شیرینی های خشک باعث به روغن افتادن خمیر میشه و تو قالب زدن خمیر شیرینی دچار مشکل میشین {53}

ممنونم ازت مهرانه جون.والا من تو انجمن دیدم که مریم جون گفتند روغن لادن ابی بخرید .لادن ابی خریدم ولی نیمه جامده روغن جامده قنادیم هم خیلی نرم نیست معمولیه.با چنگال لهش می کنم . الان هم میخوام با رسیپی که شما گذاشتید درست کنم باید چیکار کنم؟ناگفته نمونه دیروز هم نون برنجی درست کردم با همین لادن ابی یه ذره پهن و دفرمه شد توی سینی.حالا موادمو آماده کردم با رسیپی شما درست کنم خواهش می کنم منو راهنمایی کنید چیکار کنم ؟ با اینکه موادو آماده کردم ولی تهیه نمی کنم تا جوابمو بدین.بعد اگر هم براتون زحمتی نیست مارک روغن جامد خودتون را هم بهم بگید تا من هم ازهمون که امتحانشو پس داده استفاده کنم.ممنونم مهرانه جون

مهرانه
2014-03-17, 12:20 PM
ممنونم ازت مهرانه جون.والا من تو انجمن دیدم که مریم جون گفتند روغن لادن ابی بخرید .لادن ابی خریدم ولی نیمه جامده روغن جامده قنادیم هم خیلی نرم نیست معمولیه.با چنگال لهش می کنم . الان هم میخوام با رسیپی که شما گذاشتید درست کنم باید چیکار کنم؟ناگفته نمونه دیروز هم نون برنجی درست کردم با همین لادن ابی یه ذره پهن و دفرمه شد توی سینی.حالا موادمو آماده کردم با رسیپی شما درست کنم خواهش می کنم منو راهنمایی کنید چیکار کنم ؟ با اینکه موادو آماده کردم ولی تهیه نمی کنم تا جوابمو بدین.بعد اگر هم براتون زحمتی نیست مارک روغن جامد خودتون را هم بهم بگید تا من هم ازهمون که امتحانشو پس داده استفاده کنم.ممنونم مهرانه جون

عزیزم روغن منم لادن قوطی اب رنگه که سفت نیست ولی بافتش تا ته قوطی یکنواخته ولی میگم سفت نیستو بازم مورد قبول شیرینی پزها نیست :3:من همیشه شیرینی هام رو با روغن جامدی که دارم و قسمتی از روغن دستور رو با روغن نرم قنادی میزنم البته درصد روغن قنادیش بیشتره .

شما حالا مقداری از روغنی که داری و نیمه جامده از قسمت سفتش بردار و با روغن قنادی که گفتین سفته مخلوطش کن بهتره روغن قنادی سفت رو چرخ کنید راحت میشه باهاش کار کرد و گرنه بخودی خود روغن قنادی سفت برای شیرینی خشکتون دردسر ساز میشه روغنتون رو چرخ می کنید مقداری روغن نیمه جامدی که دارین بهش اضافه کنید تا بافت روغن سفتتون نرم تر بشه بعد بریا شیرینی استفاده کنید .

مستانه سادات
2014-03-17, 12:23 PM
عزیزم روغن منم لادن قوطی اب رنگه که سفت نیست ولی بافتش تا ته قوطی یکنواخته ولی میگم سفت نیستو بازم مورد قبول شیرینی پزها نیست :3:من همیشه شیرینی هام رو با روغن جامدی که دارم و قسمتی از روغن دستور رو با روغن نرم قنادی میزنم البته درصد روغن قنادیش بیشتره .

شما حالا مقداری از روغنی که داری و نیمه جامده از قسمت سفتش بردار و با روغن قنادی که گفتین سفته مخلوطش کن بهتره روغن قنادی سفت رو چرخ کنید راحت میشه باهاش کار کرد و گرنه بخودی خود روغن قنادی سفت برای شیرینی خشکتون دردسر ساز میشه روغنتون رو چرخ می کنید مقداری روغن نیمه جامدی که دارین بهش اضافه کنید تا بافت روغن سفتتون نرم تر بشه بعد بریا شیرینی استفاده کنید .

دست گلت درد نکنه از اینکه شما هستی و با صبوری جواب همه تازه کارها را می دین خدا را شاکرم . الان می رم میدرستم و حتما تصویرشو میذارم انشاا... که خوب بشه . از خدا میخوام به همه آرزوهای خوشگلت تو سال جدید برسی . فداتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت تتتتتت

asayesh
2014-03-17, 03:08 PM
مهرانه جون من دیشب خمیر شیرینی برنجیمو آماده کردم الان درحالت استراحت تو یخچاله اما یکم که بهش دست زدم زیادی سفته.این سفتی طبیعیه یا اشکال داره؟

مهرانه
2014-03-17, 08:24 PM
مهرانه جون من دیشب خمیر شیرینی برنجیمو آماده کردم الان درحالت استراحت تو یخچاله اما یکم که بهش دست زدم زیادی سفته.این سفتی طبیعیه یا اشکال داره؟

قربونت خمیر برنجی اصلا نیازی به استراحت در یخچال نداره برای همینه اینقدر سفت شده از یخچال دربیارش بذار تو دمای محیط یک ساعتی بمونه یک مقدار خشکی طبیعیه . وقتی میخوای خمیر برنجی رو شکل بدی و تو سینی بچینی باید یک تکه از خمیر برداری تو دستت کمی ورز بدی خیلی راحت نرم و عالی میشه مگر انکه موقع خمیر گرفتن شیرینی خیلی ارد اضافه کرده باشی و خشکی بیش از حدش برای این باشه و گرنه اگر زیادی خشک نکرده باشی خشکی الانت برای اینه که تو یخچال خمیر رو استراحت دادی .

مامان فریده
2014-03-18, 01:10 AM
مهرانه جون شما توی پستی که دستور خانم خرسند عزیز رو گذاشتین گفتین خمیر رو 24 ساعت استراحت بدهیدبعدقالب زده در فر 150 درجه به مدت 7 دقیقه بگذارید.اگر دوست داشتید مثل من کمی زعفران دم کرده هم اضافه کنید.

مستانه سادات
2014-03-18, 12:57 PM
قربونت خمیر برنجی اصلا نیازی به استراحت در یخچال نداره برای همینه اینقدر سفت شده از یخچال دربیارش بذار تو دمای محیط یک ساعتی بمونه یک مقدار خشکی طبیعیه . وقتی میخوای خمیر برنجی رو شکل بدی و تو سینی بچینی باید یک تکه از خمیر برداری تو دستت کمی ورز بدی خیلی راحت نرم و عالی میشه مگر انکه موقع خمیر گرفتن شیرینی خیلی ارد اضافه کرده باشی و خشکی بیش از حدش برای این باشه و گرنه اگر زیادی خشک نکرده باشی خشکی الانت برای اینه که تو یخچال خمیر رو استراحت دادی .

سلام مهرانه جون خستگی به تنم موند نمیدونم چرا نون برنجی هام ولو شدند و دفرمه؟همه نکاتی هم که گفتی رعایت کردم ولی صددر صد ایرادم از روغن لادن بوده . چون مال من هم یکدست هست ولی نیمه جامده فکر کنم باید برم ورامین بخرم واسه شیرینی خشک هام . اصلا انقده دفرمه شده که دوست ندارم ازشون عکس بگیرم.{verysad}{20}{20}{20}{20}

22262
2014-03-18, 02:46 PM
سلام بچه ها دارم با دستور خانم خورسند درست میکنم روغن قنادی گرفتم باید آبش کنم بعد ااندازه بگیرم؟باید روغن آب شده و به مواد اضافه کنم؟لطفا زود بهم بگید

بادست باید ورزش داد؟تا چه اندازه؟

مهرانه
2014-03-18, 02:56 PM
سلام بچه ها دارم با دستور خانم خورسند درست میکنم روغن قنادی گرفتم باید آبش کنم بعد ااندازه بگیرم؟باید روغن آب شده و به مواد اضافه کنم؟لطفا زود بهم بگید

بله اول اندازه بزنید بعد آب کنید . روغن رو بذارید از داغی بیافته و طبق دستور عمل کنید با دست ورز بدین و ورز زیادی لازم نداره همین که خمیر جمع شد کافیه زیاد خمیر رو خشک نکنید جا برای ری ارد برنج بذارید

fahime
2014-03-18, 05:15 PM
مهرانه جون من الان خمیر شیرینی رو درست کردم و گذاشتم برای استراحت چند تا سوال داشتم
وقتی خمیرم اماده شد نیمه سفت بود یعنی فقط میشد با قاشق همزدش و نمیشد ورز داد این ایراد داره؟
و اینکه تمام24ساعت استراحتش بیرون یخجال باشه؟
ببخشید اگر سوالام تکراریه همه صفحه ها رو خوندم ولی جوابمو نگرفتم

مهرانه
2014-03-18, 07:56 PM
مهرانه جون من الان خمیر شیرینی رو درست کردم و گذاشتم برای استراحت چند تا سوال داشتم
وقتی خمیرم اماده شد نیمه سفت بود یعنی فقط میشد با قاشق همزدش و نمیشد ورز داد این ایراد داره؟
و اینکه تمام24ساعت استراحتش بیرون یخجال باشه؟
ببخشید اگر سوالام تکراریه همه صفحه ها رو خوندم ولی جوابمو نگرفتم

فهیمه جون باید خمیر طوری باشه وقتی داخل نایلون میذاری برای استراحت دست به نایلون میزنی خمیر نرمی باشه . بذارید استراحت کنه فقط در دمای محیط اگر بعد از استراحت خیلی سفت شده بود و با کمی ورز دادن بازم سفت بود باید کمی دستتون رو چر بکنید و کمی ورز بدین یا خیلی کم گلاب اضافه کنید تا خمیرتون نرم تر بشه

22262
2014-03-19, 08:43 AM
سلام مهرانه جون من شیرینی برنجی و طبق دستور دیروز گذاشتم.250 گرم ارد برنج بود که بنظرم کمی زیاد امد. و شاید 3 یا 4 قاشق اون و نریختم چون احساس کردم خیلی سفت میشه.گذاشتم تو پلاستیک تو محیط اشپزخونه. صبح که بهش دست زدم انگار انسجام نداشت. و از تو پلاستیک هی خورد میشد.عصر که میخام درستش کنم چیزی بهش اضافه نکنم؟تو دستم منسجم میشه؟از تو پلاستیکم که دست میزنم خیلی خمیر نرمی نیست مثل بقیه شیرینی ها

مهرانه
2014-03-19, 11:56 AM
سلام مهرانه جون من شیرینی برنجی و طبق دستور دیروز گذاشتم.250 گرم ارد برنج بود که بنظرم کمی زیاد امد. و شاید 3 یا 4 قاشق اون و نریختم چون احساس کردم خیلی سفت میشه.گذاشتم تو پلاستیک تو محیط اشپزخونه. صبح که بهش دست زدم انگار انسجام نداشت. و از تو پلاستیک هی خورد میشد.عصر که میخام درستش کنم چیزی بهش اضافه نکنم؟تو دستم منسجم میشه؟از تو پلاستیکم که دست میزنم خیلی خمیر نرمی نیست مثل بقیه شیرینی ها

عزیزم کلا خمیر برنجی بعد از استراحت کمی خشک میشه موقع پختن یک تکه زا خمیر بردار تو دستت کمی ورزش بده اگه راحت نرم شد و بعد از مهر زدن روش لبه هاش ترک نخورد نشانه اینه که خمیر برنجیت خوب از کار رد اومده اگر دیدی با ورز دادن مشکلت حل نشد مجبوری کمی به خمیرت قطره قطره گلاب اضافه کنی البته خیلی اضافه کنی باعث میشه برنجیت خشک بشه همین که تونستی تو دست بهش شکل بدی و خمیر قابل فرم دادن بود دیگه گلاب اضافه نکن . یا یک چولو روغن جامد اب کن قطره قطره به خمیرت اضافه کن همین که تو دست راحت فرم گرفت کافیه البته بهتره از روش گلاب استفاده کنید ممکنه با اضافه کردن روغن خمیرتون روغنی بشه و کار باهاش راحت نباشه .

22262
2014-03-20, 09:33 AM
سلام مهرانه جون.نان برنجی و گذاشتم خیلی خوشمزه شد.فقط دو تا مشکل1 تو دهند که میزاریش عین مال بیرون تو دهن اب نمیشه یکم خوشک تر از بیرون هست؟2- چندبار الک کردم ولی هنوز زبری داره تو دهن؟حریر نداشتم.؟مرسی

مهرانه
2014-03-20, 11:33 AM
سلام مهرانه جون.نان برنجی و گذاشتم خیلی خوشمزه شد.فقط دو تا مشکل1 تو دهند که میزاریش عین مال بیرون تو دهن اب نمیشه یکم خوشک تر از بیرون هست؟2- چندبار الک کردم ولی هنوز زبری داره تو دهن؟حریر نداشتم.؟مرسی

با الک زبری آرد گرفته نمیشه عززیم حتما از یک پارچه یا جوراب ضخیم رد کن . زبری و طعم شیرینی برنجی فقط به آردشه . خشکیش هم به خاطر نوع ارده یا حرارت فرتونه ممکنه بیشتر در فر بوده و خشک شده یا درجه فرتون برای برنجی زیاد بوده . موفق باشی

مامان فریده
2014-03-20, 07:07 PM
مرسی مهرانه جون بخاطر راهنمایی که کردی من امروز برنجی رو درست کردم مزه عالی داره و کاملا نرم و لطیفه مرسی که با حوصله پاسخگوی ما هستی انشالله که سال خوبی رو در پیش داشته باشی

zahra_86
2014-03-28, 01:37 AM
{53}{53}{53}{53}{53}{53}{53}

سیندرلا22
2014-03-28, 03:42 PM
با یه دستور درست کردم که استراحت نیاز نداشت شیرینی خوب و خوش قلقیه اما برای من شیرین نبود وبه تلخی می زد....

*Reyhaneh*
2014-03-29, 12:21 PM
{53}{53}{53}{53}{53}

مامان دو فرشته
2014-04-07, 06:20 PM
سلام سال نو همتون مبارک .نیمشه از بیسکویت زن استفاده کنیم؟

ریحانه1
2014-04-08, 10:00 PM
سلام سال نو همه مبارک{53} شیرینی برنجی که با دستور خانم جمشیدیان درست کردم

216865

Sepnta
2014-04-12, 07:19 PM
اینم مال من:3:

زهره87
2014-04-13, 09:42 PM
شيرينى برنجى يزدى ( خانه مهر)
ترد و خوشمزه

asayesh
2014-04-18, 08:42 PM
اینم اولین شیرینی برنجی من بادستور خوب مهرانه عزیز{clap}
ممنون از اوازم قنادی قندیل آردبرنجش خیلیییی خوش عطر بود . فقط یکم زودبرداشتم خودم وقتی میخوردم احساس میکردم جاداشت که هنوز توی فربمونه اما ترسیدم بسوزه ولی مهمونام زیاد متوجه نشدن و تعریف کردن .یه باردیگه باید درست کنم تا دستم بیاد قلقش{65}
219630

219631

مهندس
2014-04-25, 02:31 PM
شیرینی برنجی با دستور خانم خرسند عزیز
ببخشید که از تکیش عکس ندارم ... مال شب عیده... با تاخیر 1 ماه و 1 هفته دارم میزارم {66}

Mandana.N
2014-04-28, 03:04 AM
شـیرینی بـرنجـی ([Only registered and activated users can see links]) خـوشمـزه بـا دسـتور خـانم خـورسند عـزیز

somi joon
2014-06-25, 05:34 PM
نون برنجی{2 (30)}{2 (30)}

28282828
2014-06-27, 01:09 AM
سلام. من این شیرینی رو درست کردم. خمیر اصلا جمع نمیشد. مثل خرده نون بود. به زور تو دست گردشون کردم. ولی موقعی که میخواستم روشون مهر بزنم دورشون ترک میخورد. اشکال کارم کجا بود؟

مهرانه
2014-06-27, 11:44 PM
سلام. من این شیرینی رو درست کردم. خمیر اصلا جمع نمیشد. مثل خرده نون بود. به زور تو دست گردشون کردم. ولی موقعی که میخواستم روشون مهر بزنم دورشون ترک میخورد. اشکال کارم کجا بود؟

دوست من خشک بودن خمیر برنجی بیشتر بخاطر اضافه کردن بیش از حد آرد برنجه به خمیره . نخمیرش رو باید کمی شل تر بگیرد تا بعد از استراحت خمیر چون ارد برنج ری می کنه خمیر سفت ترمیشه بنابراین اگر ارد زیادی به خورد خمیر داده باشین این مشکل پیش میاد بهتره برای دفعه بعد ارد برنج رو کم کم اضافه کنید و کمی خمیر رو شال تر بردارید .

titish khanoom
2014-06-28, 02:52 PM
منم دستور برنجی مو میذارم شاید کسی دوست داشت بدرسته.همیشه از همین دستور استفاده میکنم و واقعا ترد و عالیه
ارد برنج 1 کیلو
روغن صاف نیم کیلو
تخم مرغ کامل 2 عدد
گلاب 3-4 ق غ
ماست 3 ق غ
شکر 350 گرم
(من کمی پودر هل و کمی وانیل هم میزنم.گلابشم 4-5 ق غ میزنم)
نصف دستور حدود 100 تا شیرینی میده
خمیر 24 ساعت استراحت لازم داره من تو یخچال میذارم و 3-4 ساعت قبل از کار میذارم تو محیط اشپزخونه
با خمیر بازی کنین هرچی بیشتر ورز بخوره سفید تر میشه.اگه ترک خورد بازم ورز بدین فقط چیزی اضافه نکنین.با ورز دادن بیشتر دیگه ترک نمیخوره
درجه فر 180 و تا زمانی که زیر شیرینی طلایی بشه معمولا 15دقیقه برای من طول میکشه
روشم خرفه میریزیم که من سیاه دونه ریختم