تلویزیون آموزشی روزمنو
آموزش نوشیدنی های خنک و پر انرژی

PDA

مشاهده نسخه کامل : انواع پنیر

Narges
2011-02-27, 03:44 AM
"پنیر گودا" پنیری نیمه سفت و زردرنگ است که از شیر گاو تهیه می‌شود.
این پنیر هلندی به صورت خام یا پخته در پیتزا، لازانیا، سالاد، صبحانه، سوپ، سس و شیرینی استفاده می‌شود.
{53}

Narges
2011-02-27, 03:49 AM
پنیر چدار (به انگلیسی: Cheddar cheese) نام نوعی پنیر سفت، صاف و زرد یا نارنجی رنگ انگلیسی است که از شیر گاو تهیه شده و موردپسندترین نوع پنیر در پادشاهی متحده می‌باشد. این پنیر نخستین بار در دهکدهٔ چدار واقع در سامرست انگلستان تولید شده و نام خود را از این دهکده گرفته است.
{53}

Narges
2011-02-27, 03:54 AM
"موتزارلا" نامی عمومی برای انواعی از پنیرهای نیمه نرم ایتالیایی است که از شیر گاو یا گاومیش تهیه می‌شوند. این پنیر بسیار کِش می‌آید و در صبحانه و عصرانه، غذاهای پاستایی، لازانیا، داخل سوپ، سالاد و غیره استفاده می‌شود. این پنیر در ایران با نام پنیر تازه-محلی نیز عرضه می‌شود.
{53}

Narges
2011-02-27, 04:12 AM
بلو چیز (پنیر آبی) نامی کلی برای انواعی از پنیر است که از شیر گاو، گوسفند یا بز و به کمک کپک خوراکی آبی رنگی از خانواده پنیسیلین تهیه می‌شود. این نوع پنیر بیشتر در سالادها و یا به عنوان مزه استفاده می‌شود و طعم مخصوصی دارد.

Narges
2011-02-27, 04:16 AM
پنیر پارمیجانو (که پارمیژان یا پارمیزان یا پارمسان نیز گفته می‌شود) پنیری ایتالیایی است که از شیر گاو تهیه می‌شود و ساختن آن ۸ ماه زمان می‌برد. پنیر پارمیجانوی نرسیده به عنوان پیش غذا (اردور) و مزه مصرف می‌شود و پنیر پارمیجانوی رسیده را به صورت رنده کرده یا پودر شده در برنج و سوپ و انواع پاستا یا ماکارونی استفاده می‌کنند.

«پارمیجانو» در زبان ایتالیایی، صفت برای شهر «پارما» است که در زبان فرانسوی «پارمِسان» گفته می‌شود.
{53}

Narges
2011-02-27, 04:20 AM
کامامبر (به فرانسوی: Camembert) نوعی پنیر نرم فرانسوی است که نخستین بار در اواخر سده ۱۸ در منطقه کامامبر و نرماندی در شمال غربی فرانسه تولید شد. این پنیر از شیر گاو و به کمک انواعی از کپک خوراکی از خانواده پنیسیلین به نام‌های Penicillium candida و Penicillium camemberti تهیه می‌شود.

پنیر کامامبر طعمی تند دارد و هر چه بیشتر برسد، بافت پنیر نرم‌تر شده و بوی آن تندتر می‌شود. کامامبر در صبحانه یا برای تهیه کیک، ساندویچ و دسر (به‌خصوص به همراه انگور) استفاده می‌شود.

Narges
2011-02-27, 04:24 AM
پنیر پرورده (پروسس) انواعی از محصولات غذایی لبنی هستند که از پنیر معمولی و گاهی اوقات سایر مواد لبنی، به همراه امولسیفایرها، نمک اضافی، اسانس، رنگ و افزودنیهای خوراکی تهیه می‌شود. در ایالات متحده آمریکا، نوع رایج این گونه پنیر با نام پنیر آمریکایی در فروشگاهها عرضه می‌شود. گرچه پنیر پرورده برای اولین بار به سال ۱۹۱۱ میلادی توسط والتر گِربر سوئیسی تهیه شد، نخستین بار شخصی به نام جیمز ال. کرافت در سال ۱۹۱۶ برای کسب امتیاز یا حق انحصاری آن در آمریکا به‌خاطر شیوه خاص تهیه این پنیر اقدام کرد. شرکت کرافت فود نخستین پنیر ورقه‌ای پرورده را برای مصرف عموم در سال ۱۹۵۰ به بازار ارائه داد. از آن هنگام انواع مختلف پنیر اسلایس، در آمریکا همه‌گیر شد و مهمترین مورد استفاده آنها در تهیه چیزبرگر و ساندویچ‌های گریل شده پنیری می‌باشد.

*SARA*
2011-03-01, 02:25 PM
پارمزان : پنیر سفید و کهن ایتالیاست که از شیر گاو تهیه شده است پارمزان به دو نوع کهن و جوان وجود دارد پارمزان کهن طعمی بسیار عالی دارد و بهای بیشتری نسبت به پارمزان جوان دارد موارد استفاده : سس ها ، سوپ ها ، پاستاها و خوراک های با برنج و غذاهای داخل فر

چدار : پنیری انگلیسی که تکه تکه های بریده شیر را روی هم قرار می دهند و به همین دلیل به این اسم مشهور شده است چدار دارای چربی حدودا 48 % در ماده خشک است و گونه ای از ان به سبب استفاده از رنگ پرتقال نارنجی است و بهای گرانتری نسبت به چدار مهمولی دارد

گودا : پنیر معروف هلندی است که وطن اصلی ان شهر کوچکی است به همین نام در ابتدا از شیر خام تهیه شده است اما از اوایل قرن بیستم با شیر پاستوریزه تهیه می شود گدا دارای 48 % چربی در ماده خشک است موارد استفاده : به سبب ذوب شدن سریع برای غذاهای که داخل فر پخته می شوند مناسب است

موتزارلا : پنیری ایتالیایست که در ایران به اشتباه به ان مازارلا یا موزارلا گفته می شود به سبب تولید فراوان و عم دستیابی به شیر گاو میش از شیر گاو ساخته می شود ایتالیا یی ها از دیر باز برای پخت پیتزا از ان استفاده می کردند موارد استفاده : چون سریع ذوب نمی شود در تهیه انواع سالاد و خوراک ها و ساندویچ های سرد استفاده می شود ترکیب این پنیر با گوجه فرنگی ، ریحان تازه و روغن زیتون از بهترین خوراکیهای روزهای گرم است

بوترکیزه : پنیر چرب المانیست که انواع 40 ، 50 و 60 % چرب ان تولید می شود موارد استفاده : به علت چربی زیاد وطعم خوب ان برای غذاهای داخل فر و رنده شده ان برای سالاد های سرد و به صورت ورقه ای برای صبحانه مناسب است

فتا : پنیری است که سالها در ایران تولید می شود اصل ان با شیر گوسفند در بلغارستان و یونان تهیه می شود موارد استفاده : ویژه سالاد و غذاهای سرد و صبحانه است.

پنیر پروولون : این نوع پنیر دارای پوسته ی بیرونی براق و طلایی رنگ می باشد، پنیری است کشدار و از نظر شکل و اندازه و طعم دارای گونه های متفاوتی است، مثلا، با عطر یا بدون عطر، با طعم ملایم یا ادویه دار و تند. به طور کلی سه نوع مختلف از پنیر پروولون موجود می باشد.

1ـ پروولون شیرین 2ـ پروولون تند 3ـ پروولون دودی: این پنیر بسیار غنی است و در هر کیلوی آن 4700 کالری وجود دارد، همچنین دارای 45? چربی و پروتئین می باشد و به عنوان دسر و برای پخت غذا قابل استفاده است و به عنوان چاشنی برای اسپاگتی های مختلف و پیتزاها و غذاهایی که در آن خمیر به کار برده اند نیز استفاده می شود و همچنین در غذاهایى که در فر تهیه می شود از خاصیت ذوب بسیار بالایی برخوردار است.

پنیر فیلا فیلا یا پنیر پیتزا انگلیسی : فیلا فیلا به معنای کش دار بودن، نوعی پنیر پروسس پیتزا می باشد.این پنیر خواص بهتری نسبت به سایر پنیرهای پیتزا دارد که به چند مورد آن اشاره می شود: پنیر فیلا فیلا از خاصیت ذوب بسیار استثنایی برخوردار بوده و به راحتی بر روی پیتزا پخش شده و به هیچ وجه آب نمی اندازد یکی از خواص این محصول بالا بودن طول عمر فیلا فیلا در یخچال نسبت به سایر پنیرهای پیتزا می باشد که این مساله به شرایط بهداشتی و نحوه فرآیند انجام شده مناسب روی آن برمی گردد. حتما باید پنیر رنده شده فیلا فیلا را 4 الی 5 دقیقه قبل از پایان پخت به پیتزا اضافه شود (یعنی پس از اضافه کردن پنیر رنده شده فیلا فیلا حداکثر 5 دقیقه در فر بماند) . پنیر فیلا فیلا به علت داشتن بافت امولسیونی به هیچ وجه نباید به صورت فریز شده مصرف گردد.بهترین دما برای نگهداری این محصول 4 الی 8 درجه سانتی گراد در یخچال معمولی می باشد. چنانچه این پنیر اشتباها فریزر گردد، معایب زیر در هنگام پخت پیتزا پدیدار خواهد شد: ــ کوتاه شدن بافت پنیر و نهایتا کاهش قابلیت کشدار شدن پنیر؛ ــ جدا شدن بیش از حد چربی در هنگام ذوب. ــ سوختن پروتئین ها .

موارد مصرف پنیر فیلا فیلا در پیتزا، انواع غذاهای ایتالیایی و سوپ ها می باشد.

توفو : توفو پنیری است که از شیر سویا به دست میاد و اصلا کلسترول نداره و چربی خوبی داره معمولا در رژیمها میگن که از توفو استفاده کنین چون خواص خیلی زیادی دارد و می شود برای صبحانه و برای سالاد ها ازش استفاده کرد

marram
2012-02-07, 04:43 PM
من تو خونه گاهی واسه تنوع خودم پنیر درست میکنم خیلی هم خوب در میاد به این ترتیب که وقتی شیر در حال جوشیدن هست همزمان 1 پیمانه ماست و 1/2 پیمانه سرکه بهش اضافه میکنم به اصطلاح شیر میبره و سریع تو یه پارچه که باید توری باشه خالی میکنم وقتی کمی ابش خارج شد تو یه ظرفی که میخوام پنیرم به اون شکل در بیاد قرار میدم و روش یه چیز سنگین میزارم که پنیر انسجام پیدا کنه فقط خوبه این کارا رو کمی سریع انجام بدیم .... بعد داخل ابی که از پنیر خارج شده نمک میریزیم که شور یا کم نمک بودنش بستگی به خورمون داره .. پنیرها که خوب سفت شدن رو برش میزنیم و داخل اب میزاریم به مدت 1 هفته تا 10 روز که بمونه میشه استفاده کرد واسه طعم دار شدن پنیر هم میتونید داخل اب پنیر از سبزی خشک مثل ترخون یا هر سبزی معطر دیگه استفاده کنید ..... این مقدار سرکه و ماستی که گفتم واسه 3 یا 4 لیتر شیر کافیه .... امیدوارم خوشتون بیاد

ღ.ترنم.ღ
2012-02-21, 08:08 PM
پنیر همیشه گران‌قیمت‌ترین ماده اولیه برای تهیه پیتزاست پس اگر بشود این پنیر را در خانه آماده كرد در هزینه‌ها تا حد زیادی صرفه‌جویی خواهد شد.

برای این كار لازم است شیر را در دمای 63 درجه سانتی‌گراد به مدت نیم ساعت یا در دمای 72 درجه سانتی‌گراد به مدت 15 ثانیه حرارت دهید.

دقت داشته باشید در هنگام حرارت دیدن، شیر نسوزد یا سر نرود. بعد از این مرحله نوبت سرد كردن شیر یا قرار دادن ظرف آن در آب سرد یا یخ است.

در مرحله سوم كار، باید شیر را ترش كرد یعنی مایه پنیر را به آن اضافه كرد و هم زد. برای آماده شدن پنیر نیم تا یك ساعت زمان نیاز است. حالا پنیر سفتی به دست می‌آید كه باید كمی به آن جوهر لیمو اضافه كرد. تا اینجای كار هنوز پنیر پیتزا به دست نیامده پس لازم است مرحله چهارم را به پخت پنیر اختصاص دهید.

برای این كار ماده جامد حاصل از ترش كردن پنیر را به قطعات كوچك برش داده و آن را حرارت دهید.

هر چه مدت حرارت دیدن پنیر بیشتر باشد پنیر، بیشتر كش می‌آید اما به یاد داشته باشید كه حرارت خیلی زیاد، بافت پنیر را از بین می‌برد و طعم آن را خراب می‌كند.

Sarashpaz-Sepideh
2012-02-21, 08:43 PM
من اينو يه سال قبل درست كردم نتيجه نداد و اصلا پنيري بوجود نيومد

nasrin50
2012-02-28, 11:23 PM
چند روز پیش از فروشگاه 1 بسته پنیر کپک ابی خریدم ووووووای که چقدر بدمزس{eek}

از بس که کانال می شف هی پنیر نشون میداد ؟خوب هوس کردم . حالا چی کارش کنم؟

به نظرتون تو غذا مزش تغییر میکنه؟

ღ.ترنم.ღ
2012-06-10, 11:13 PM
سلام من هیچ عکسی رو نمیبینم یعنی نمیتونم ببینم لطفا راهنمایی کنید؟

دوست عزیز به روزمنو خوش اومدید.{53}

عزیزم بعد از عضویت در سایت روزمنو امکان مشاهده عکس ها برای کاربران و اعضا مقدور میشه.

شما هم میتونید از الان که عضو شدید عکس ها رو مشاهده بفرمایید در انجمن های مختلف.

موفق باشید.{1}

mina sa
2012-06-11, 10:49 AM
يه پنير خوب براي پيتزا لطفاً معرفي كنيد كه هم مزه و كش داشته باشه . اگر بسته بندي هست لطف كنيد بهترين مارك بسته بندي اش را هم بذاريد .

zahra134866
2013-02-06, 09:34 AM
موزارلا مارک خضرا

مامان زهرا و حسین
2013-05-26, 07:25 AM
من اشتباهی پنیری خریدم که روش نوشته پنیر کبابی .لطفاراهنمایی کنید درکنار چه غذایی وبه چه صورتی استفاده کنم؟ممنون

دریا جون پنیرت را می تونی به صورت مکعب های کوچیک خورد کنی و کمی در روغن تفت بدی و در کنار غذا هایی مثل ماکارونیو نیمرو و املت بخوری .من در کنار نیمرو امتحان کردم خیلی عالی بود {2 (30)}.نوش جونت.
البته اینم بگم این پست را من تازه دیدم .

آفتاب بانو
2013-11-20, 12:27 PM
سلام دوستان میتونید این اموزش رو ترجمه کنید؟آموزش پنیر موتزارلا

http://www.aparat.com/v/GNTp2

http://www.aparat.com/v/tMYBb

آفتاب بانو
2013-11-20, 04:11 PM
توی این سایت هم اموزش گام به گام تهیه انواع پنیر و پنیر پیتزا هست.
http://www.barefootkitchenwitch.com/the_barefoot_kitchen_witc/2011/07/goats-milk-mozzarella.html#more