مسابقه آشپزی و شیرینی پزی 53 ویژه رمضان 93
کارگاه های آموزشی در روزمنو - تزئینات شکلاتی با مدیریت دوست هنرمندمون نیلوفری
کارگاه آموزش نوشیدنی های تابستانی

PDA

مشاهده نسخه کامل : قابلمه و تابه - در چه قابلمه‌هایی غذا می‌پزید و چگونه؟

*SARA*
2011-02-18, 08:01 PM
در چه قابلمه‌هائی غذا می‌پزید و چگونه؟

تغذیه سالم تنها به کیفیت غذاها و نحوه صرف آن محدود نمی‌شود، بلکه مطمئناً به چگونگی طبخ نیز بستگی دارد. در واقع وسایل و لوازم آشپزخانه هم، به‌ویژه قابلمه‌ها و ظروفی که غذا در آن پخته می‌شود، از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

ظروف آلومینیومی:
دارای این اشکال هستند که از خود ذرات فلز آزاد می‌کنند. به‌خصوص در مجاورت با غذاهای اسیدی (ترش مزه) به همین دلیل برای پخت خوراکی‌هائی مانند گوجه‌فرنگی مناسب نبوده و هرگز نباید برای نگهداری غذاها از آن‌ها استفاده شود.

قابلمه‌های استیل:
احتمال چسبیدن غذا در این ظروف زیاد است، به‌خصوص اگر ته آن‌ها نازک باشد. اما برای جوش آوردن آب ایده‌آل و از خود فلز پس نمی‌ٔهد.

ظروف مسی:
خاصیت انتقال گرما در آن‌ها عالی بوده و برای تهیه انواع مربا و سس بسیار مناسب هستند ولی از آنجائی که مس فلزی سمی است، جداره داخلی این ظروف بایستی حتماً قلع اندود شده باشد.

ظروف چدنی:
زیاده از حد داغ نمی‌شوند و حرارت را به‌خوبی نگه می‌دارند، برای پخت و پزهای طولانی مناسب هستند.

قابلمه‌های آهنی:
در قدیم‌الایام از تابه‌های آهنی برای سرخ کردن خوراکی‌ها استفاده می‌کردند و به‌خاطر پیشگیری از زنگ‌زدگی آن‌ها را نمی‌شستند. امروزه می‌توان گفت که بایستی از نوع لعابی آن‌ها اجتناب نمود چون ذرات لعاب می‌تواند جدا شده و محتویات قابلمه را آلوده کنند. استفاده از سایر انواع آن مانعی ندارد.

قابلمه‌های نچسب (تفلون):
علاوه بر اینکه غذا به این ظروف نمی‌چسبد، دارای این مزیت نیز هستند که طبخ خوراکی‌ها را بدون افزودن چربی (روغن - کره) ممکن می‌سازند. اشکال عمده آن‌ها این است که در حرارت‌های بالا پوشش نچسب داخلی می‌تواند مولکول‌های زیان‌آوری را آزاد کند (با ایجاد خراشیدگی در این پوشش نیز احتمال آن زیاد است) به همین جهت تابه‌های سبک وزن آلومینیومی که با یک لایه نازک تفلون پوشیده شده‌اند، مردود شناخته می‌شوند. بالعکس آن‌هائی که ته ضخیم دارند از ارجحیت برخوردار هستند. طبعاً برای پرهیز از ایجاد خراش در لایه داخلی باید از کفگیرهای چوبی استفاده کرد.

ظروف سفالی:
تقریباً کنار گذاشته شده‌اند، اما از آنجا که سفال به کندی گرم شده و حرارت را به‌طور یکنواخت به غذا می‌رساند، مطمئناً این ظروف بایستی مورد ارزشیابی مجدد قرار گیرند. ظروف سفالی برای خوراکی‌هائی مثل حبوبات و انواع آش که نیازمند طبخ طولانی می‌باشند، ایده‌آل هستند. نباید مستقیم روی آتش قرار گیرند و به همین دلیل بایستی از شعله پخش‌کن کمک گرفت.

ظروف سرامیک:
از لحاظ قابلیت هدایت گرما، مشابه ظروف سفالی هستند. با این تفاوت که مقاوم‌تر هستند و برای قرار گرفتن در فر مناسب هستند. البته باید توجه داشت که انتقال از یخچال به فر گرم یا برعکس، می‌تواند باعث شکستن آن‌ها شود.

ظروف نشکن شیشه‌ای (پیرکس):
از لحاظ حرارتی، ممکن است تغییرات ناگهانی دما (همان طور که در مورد سرامیک گفته شد) سبب شکستن آن‌ها شود اما از حیث طبخ، برای قرار دادن در فر ایده‌آل هستند. بهتر است از قرار دادن آن‌ها بر روی شعله مستقیم خودداری شود.

چند نکته مهم در مورد مصرف ظروف آلومینیومی:
۱. تا حد امکان از سائیدن این ظروف خودداری کنید زیرا به سرعت سوراخ می‌شوند.

۲. مواد قلیائی به سرعت روی ظروف آلومینیومی اثر کرده و آن را سوراخ می‌کند.

۳. قابلمه‌های آلومینیومی در مقابل نمک طعام نیز مقاومت ندارند. در آن‌ها برنج خیس نکنید و با آب نمک نگه ندارید.

۴. جوشاندن آب نیز سبب تیرگی رنگ این ظروف می‌شوند. برای برطرف کردن این حالت در هنگام پخت اضافه کردن چند قطره آب لیمو یا سرکه از سیاه شدن ظرف جلوگیری می‌کند. بعد از خارج کردن موادغذائی، اگر مقداری پودر لباسشوئی را با آب در آن بجوشانید دوباره رنگ ظرف روشن می‌شود.

sarina-kian
2011-02-19, 03:27 PM
ضمنا الومینیوم از عوامل اصلی ایجاد الزایمر شناخته شد.کلا از هیچ الومینیومی استفاده نکنین.بویژه ازین فویل ها برای زیر یا روی مواد غذایی.آخیش مرسی عزیزم که این تاپیکو باز کردی.خیلی وقته میخواستم اینو به دوستان گوشزد کنم.واقعا فاجه س اخه.اینهمه ازین فلز استفاده میکنیم بویژه انواع ابمیوه ها،شی پاکتی،شیر موز و شیر قهوه و...که تو این پاکتهایی نگهداری میشن که درونشون الومینیومیه.هیچی بهتر میوه تازه و شیر طبیعی و تازه نیست.{53}

*SARA*
2011-02-19, 04:12 PM
سارینا جون شیر پاکتی ها اصلا خوب نیست چون شنیدم هر مواد غذایی که ماده نگهدارنده طولانی داشته باشه برای سلامتی مضر هست.من همیشه شیر تو ظرفای پلاستیکی میگیرم که اعتبارش 3 روزه است وگرنه شیر تازه که اینجاها پیدا نمیشه آدم بخواد از اونا استفاده کنه.
در مورده آب میوه هم من اصلا استفاده نمیکنم فقط طبیعی بقول شما هیچی جای میوه و آب میوه تازه رو نمیگیره{2 (6)}

asal.banoo
2011-02-19, 05:44 PM
سارا جون ممنون بابت مطلب
من از طروف مسی استفاده میکنم
هر چند اولش واقعا سخته اما آدم وقتی فوایدش رو میفهمه و از طرفی هزاران ضرری که ظروف آلومینیومی و ... دارند رو متوجه میشه ترجیح میده برای حفظ سلامت عزیزاش این سختی رو بپذیره
ظروف سفالی و استیل و سنگی هم مناسبند
کاش بیشتر در این موارد اطلاع رسانی کنیم

*SARA*
2011-02-19, 05:53 PM
اگه به خاطر قیافش نبود من حتما از مسی یا سنگی استفاده میکردم.تازه غذا توش خوشمزه ترم میشه {2 (6)}

asal.banoo
2011-02-19, 05:57 PM
سارا جون ظروف مسی رو میتونی تو شهر اصفهان و یا یزد سفارش بدی
مدلی رو که دوست داری انتخاب کن و به سازنده بده,دقیقا مدلی که میخواهی میسازن
البته یه کم گرون تموم میشه و قیمتش چند برابر بهترین سرویسهای تفلون در میاد اما ارزشش رو داره
یه بار هزینه میکنی برای همیشه

arezoo 62
2011-02-19, 08:18 PM
سارا جون مرسی بابت مطالبت واقعا کاش میشد مثل قدیم از همون قابلمه های مسی وروحی استفاده کرد که چقدر هم منفعت داره همسرم رشته تحصیلیش پلیمره و انقدر منو از استفاده تفلون منع میکنه که خدا بدونه ولی خوب چه کار میشه کرد اون روز میگه قابلمه هایی که خط افتاده توش استفاده نکن ولی نمیشه که اینجوری باید چند ماه یه بار یه سرویس قابلمه خرید، با احتیاطم که ازشون استفاده میکنی بازم خط میفته!
من که میخوام یه قابلمه وماهیتابه مسی بگیرم اتفاقا به نظر من خوشگلم هستن.

Marjan
2011-02-19, 08:21 PM
سارا جوون مشكل طروف مسي اينه كه بعد از هر 10_12 بار بخت غذا احتياج دارن كه توشون سفيد شه وكرنه باعث مسموميت ميشه كذشته از نرخ سفيد كردن و اينجور حرفها ديكه جايي كه اينكار رو انجام بدن خيلي كم بيدا ميشه من فكر ميكنم طروف لعابي با كيفيت بالا بهتر باشن مخصوصا براي خورشتها

Marjan
2011-02-19, 08:22 PM
من كه براي بخت خورشت از قابلمه روحي استفاده ميكنم واقعا مزه اش خيلي با غذاهاي توي تفلون فرق ميكنه تفلون فقط بدرد بخت برنج قالبي و ته ديك ميخوره

arezoo 62
2011-02-19, 08:35 PM
قابلمه روحی که خیلی خوبه من شنیدم حداقل هفته ای یه بار تو قابلمه روحی غذا درست کنید منم برای برنج فقط از چدن که همون تفلونه استفاده میکنم خورشت ،سوپ و ...رو تو قابلمه لعابی درست میکنم.

*SARA*
2011-02-19, 08:43 PM
بچه ها من یه سرویس چدن رو جهازم داشتم و چون تفلونم رنگش روشن بود و بیرونش زشت شد و کنار گذاشتمش مامانم یه سرویس دیگه برام خرید.الان احساس میکنم لبه های قابلمه ساییده شده و سفیدی پیداست ته قابلمه هم چند تا خط افتاده.میشه اینارو مثل تفلون ترمیم کرد یا باید 2 تا سرویس و بندازم بره؟:42:

arezoo 62
2011-02-19, 08:51 PM
سارا جون تا اونجایی که من میدونم ترمیم کردن ظروف تفلون اصلا خوب نیست البته اینا به نقل از شوهرمه که یه جورایی با رشتش مربوطه این قابلمه چدنیها هم اسمشون چدنه در واقع روکششون همون تفلونه.

Marjan
2011-02-19, 08:52 PM
منم موافقم توي يه مقاله خوندم كه ترميم خطرناكه

mina78
2011-02-19, 08:54 PM
من سرویس سرامیک گرفتم خوبه به نظرم ،... ته دیگ خوب میشه ... نمیسوزه هم زود ...

Marjan
2011-02-19, 08:55 PM
جه جالب مينا تا حالا نديدم من ظروف غذاخوري سراميك دارم ولي نديدم تا حالا قابلمه سراميكي

*SARA*
2011-02-19, 09:06 PM
من قابلمه های پیرکس دارم مامانم هم آرکوپال داره ولی هنوز به جز غذا گرم کردن رو گاز توشون غذا نپوختیم یعنب سرامیکی خوبه؟من دقت نکردم قابلمه هاش کدومه یا چه شکلیه.کسی به جز مینا داره؟

nasrin50
2012-01-03, 05:42 PM
من که از ظروف مسی و سنگی و روحی و استیل استفاده می کنم خیلی راضیم

از ظروف مسی دیگچه و تابه و بشقاب و کتری دارم راستی از قاشق چنگال برنجی هم استفاده میکنم

vivien
2012-01-04, 11:56 AM
از کجا میشه فهمید ظروف روحیه و یا آلومینیومیه؟بعضی از دوستان از قابلمه روحی راضی بودند .پس یعنی روحی خطر نداره و ظروف آلومینیوم خطرناکن؟{2 (26)}

memol joon
2012-01-04, 11:26 PM
خانما میشه منو راهنمایی کنین.....میخوام خرید جهیزیه شروع کنم:42:،چه سرویس قابلمه بخرم بهتره؟{2 (26)}

Shidak
2012-01-05, 01:28 AM
من امروز یه سرویس قابلمه خریدم که نوشته آلومینیومی هستن با پوشش نچسب. نمیدونم یعنی‌ این پوشش نچسب همون تفلون هست؟ اینکه جنس قابلمه‌ها آلومینیوم هست یعنی‌ ضرر داره؟ دو به شک شدم. {2 (26)}

asal.banoo
2012-01-05, 01:32 AM
عزیزم ظروف روحی از نظر بهداشتی خوب نیستن
آلومینیوم هم که واقعا برای تخریب مغز به وجود اومدن
این همه ظرف سالم چه اصراریه که در بلند مدت سلامتیه عزیزامون رو به خطر بندازیم
ظروف سنگی,مسی,لعابی,سرامیک,پیرکس و چدن اصل ظروف واقعا سالمی هستند
بهتره به جای اینکه به فکر قیافه و ژست ظرفا باشیم به فکر سلامتیشون باشیم
ظروف چدن اصل هم این چدن هایی نیست که به وفور تو بازاره و ظروف سرامیکی هم نیاز به تخصص داره شناساییشون
اما سنگ و پیرکس و مس و لعابی همه جا هست و تقلبی هم به ندرت داره
تو رو خدا از این دنیای رنگ و وارنگ مصرفی یه کم جدا شید و به فکر سلامت عزیزاتون باشید

22262
2012-08-06, 10:25 AM
سلام بچه ها قابلمه 24 پارچه دلونگی که دیگ زودپز هم داره خوبه؟

Sepnta
2012-08-06, 11:10 AM
من از تفال مدل پریما استفاده میکنم چدن با روکش تفلونه . به نظرم خیلی خوبه ماهیتابه هاشم دیوارش بلنده من دستشو باز میکنم و توش کیک میپزم تو فر . خلاصه همه جوره ازش کار میکشم و خیلیم راضیم{69}

tahmin
2012-08-06, 12:37 PM
من هم از لعابی که تهش تفلون داره غذا میدرستم هم از قابلمه های استیل که تهش چدنه و به هیچ وجه غذا تهش نمیچسبه {6 (45)}

*Gilda*
2012-10-11, 11:52 AM
پزشکان معتقدند که بهترین قابلمه اول قابلمه های سنگی است که تو مشهد میشه پیداش کرد بعد قابلمه مسی که تو هر شهری میشه خرید.و در مرحله سوم قابلمه استیل.من که هم قابلمه مسی دارم و هم استیل.البته مسی فقط یه دونه دارم که تازه خریدم.ولی استیل یه ست کامل دارم.تفلون که کاملا رد شده .چدن واقعی هم خوبه .ولی نه از این چدنها که روکش تفلون داره منظورم همین چدنهایی که داخلش سیاهه.بلکه چدن اصل.که کمتر میشه پیداش کرد.

*Gilda*
2012-10-11, 11:55 AM
عزیزم ظروف روحی از نظر بهداشتی خوب نیستن
آلومینیوم هم که واقعا برای تخریب مغز به وجود اومدن
این همه ظرف سالم چه اصراریه که در بلند مدت سلامتیه عزیزامون رو به خطر بندازیم
ظروف سنگی,مسی,لعابی,سرامیک,پیرکس و چدن اصل ظروف واقعا سالمی هستند
بهتره به جای اینکه به فکر قیافه و ژست ظرفا باشیم به فکر سلامتیشون باشیم
ظروف چدن اصل هم این چدن هایی نیست که به وفور تو بازاره و ظروف سرامیکی هم نیاز به تخصص داره شناساییشون
اما سنگ و پیرکس و مس و لعابی همه جا هست و تقلبی هم به ندرت داره
تو رو خدا از این دنیای رنگ و وارنگ مصرفی یه کم جدا شید و به فکر سلامت عزیزاتون باشید

عزیزم قابلمه چدنی که تو بازار هست و داخلش روکش مشکی داره یه نوع قابلمه تفلون هست.وگرنه اون چدنی که پزشکان معتقدند بسیار عالیه برای پخت و پز به رنگ فلز یعنی نقره ایی رنگ هست و بسیار هم از نظر وزنی سنگینه.

Nahid59
2012-10-11, 12:05 PM
دوستان تو قابلمه مسی برنج ته نمیگیره؟خورشت چی؟برای سرخ کردنی مناسبه؟

Nahid59
2012-10-11, 12:33 PM
من بزرگشو دارم و هنوز امتحان نکردم

*Gilda*
2012-10-11, 01:55 PM
دوستان تو قابلمه مسی برنج ته نمیگیره؟خورشت چی؟برای سرخ کردنی مناسبه؟

نه اصلا .فقط وقتی می خواستی دمش بندازی باید شعله پخش کن زیرش بذاری.حتی یک دونه اش هم نمی چسبه.خورشت که توش محشر میشه .

1351
2012-10-12, 12:31 AM
سلام من از قابلمه وتاوهه تفال استفاده میکنم از این ایرانی هاش که توش طوسیه 4-5 سالی میشه خریدم خیلی راضییم {verysad}فقط شنیدم کارخونه اش جمع کرده و من واقعا نگرانم که اگه اینا خراب شن چیکار کنم {verysad}البته جدیدا یه تاوه سرامیک خریدم اون هم فوق الاده است حتما بخرید پشیمون نمیشید {2 (5)}زودپزم مارک ایرانیه پارس هست 19 ساله استفاده میکنم واقعا خوبه فقط چند سال یکبار لاستیکشو عوض میکنم

Shine
2012-11-05, 07:04 AM
قابلمه روحي وجود نداره در حقيقت همون آلمينيومه كه به غلط به اين نام خونده ميشه بهترين قابلمه سراميكيه كه الان خيلي گرون شده حتي پيدا هم نميشه قبلا يه سرويسش ١٠٠٠٠٠٠ تومان در ميومد كه منم نتونستم بخرم

Marjan
2012-11-05, 09:35 AM
منم قصد داشتم برم سراغ قابلمه های مسی خودمم خیلی طرفدارشم ولی شنیدم که خورشت که کمی ترش باشه مثلا لیمو عمانی داشته باشه نمیشه توش درست کرد و خوب بیشتر خورشتها اینطورن و اینکه مرتب باید سفید شه چون خطرناکه و سم وارد غذا میکنه الان هم که مغازه هایی که سفید میکنن خیلی کم شدن

Belfi
2012-11-05, 10:08 AM
من خودم بیشتر خورشتها رو تو قابلمه پیرکس درست میکنم یا قابلمه نیکل-کروم برای برنج قابلمه چدن و برای گرم کردن غذا قابلمه لعابی استفاده میکنم

miaayad-hoda
2012-11-05, 12:57 PM
بچه ها کسی می دونه سرویس قابلمه ی سرامیک دسینی dessiny چطوره؟ خوبه ؟ می خام بخرم نمی دونم این بهتره یا گرین پن green pan؟

Marjan
2012-11-05, 12:59 PM
گرین پن بهتره دسینی خیلی کیفیتش پایینه عزیزم

maahbod
2012-11-05, 09:31 PM
خانمها میشه لطف کنید از این قابلمه های سرامیکی یا سنگی یا پیرکستون عکس هم بذارید ؟

Rana.Y
2012-11-05, 09:49 PM
به نظر من راحت ترین قابلمه ها و البته ایمن ترین شون استیل با کیفیته. در آوردن ته دیگ تو این قابلمه ها لم داره ولی در عوض نگرانی خاصی ندارند . نه نگرانی بابت شکستن و انفجار پیرکس ها و نه دلواپسی بابت غذاهای ترش و اسیدی و نه برای خرده های تفلون.
فقط انواع بی کیفیت آن حیف پول هست.
قابلمه های سنگی هم جایگزین مناسبی برای تفلون فقط برای ته دیگ های خاص هستند که چون لایه خیلی خیلی مقاومی دارند دیر تر از تفلون کنده شده ومهمان سیستم گوارشی ما میشوند.

دايان
2012-11-09, 01:18 PM
سلام كسي قابلمه استيل ماركفالز داره ؟كيفيتش چجوريه

berg
2012-11-09, 06:57 PM
من از قابلمه چودنی خوشم نمی اید از مجبوری خریدم چون قابلمه تفلون اینجا خیلی گران است سبک هم نیست من برنج را بعد از ابکش کردن توقابلمه میریزم وتوی فر می گذارم فر را روی بالا وپاین قرار می دهم در قا بلمه راسینی فر میکنم یا المینون می زارم خوبمی شود

adonis
2012-11-16, 06:57 PM
من یه مدت از قابلمه مسی استفاده میکردم تهش زود سیاه مجبور شدم بدم دوباره درستش کنن چقدرم هزینش شد بعد گفتن خوب نیست منم دادم قابلمه روحی گرفتم{2 (8)}

morva000
2013-02-09, 04:20 PM
من ظروف استیل مارک یونیک دارم که کفش یه لایه چدن داره همه نوع غذام رو هم توش درست میکنم از کته و سرخ کردنی و...همشم خوب میشه ولی یه کم قلق داره مثلا برای سرخ کردن باید بزاری روغن توش خوب داغ بشه بعد مواد رو توش بریزی و برای این طرف و:3: اون طرف کردن مثلا کوکو باید صبر کنی تا ماهیتابه کمی خنک بشه و کوکو رو برگردونی اصلا نمیچسبه و خیالت راحته که غذات سالمه

berg
2013-02-09, 06:44 PM
تفلون/چدنی/ استیل

pani27
2013-02-10, 02:32 PM
تفلون/ سنگی/استیل/ چدن به ترتیب

29872987
2013-02-16, 04:23 PM
سلام.متن خدایا کفرنمی گویم روبااین که خودم مشکلات مالی زیادی دارم قبول ندارم.

شکلات تلخ
2013-06-16, 01:20 AM
سلام.منم فکر میکنم قابلمه ای که هم در دسترس باشه و هم دردسری نداشته باشه و در ضمن ظاهرش و حتی شستشوش هم خوب باشه همون استیل هستش.من یه نیمچه سرویس مسی دارم که از اصفهان خریدم.و یه سرویس تفلون که رو جهازم بودو اخرای عمرشه که واسه استفاده کردن ازش کلی عذاب وجدان دارم.جدیدا هم یه استیل خریدم که تهش یه لایه چدن نچسب داره.سایر متوسط که فکر کنم واسه پنج نفر بشه توش برنچ پخت که دراومد نود و پنج تومن.سفالی و روی هم دارم ولی در کل فکر میکنم همون استیل بهتره.راستی میشه بگین منظور از سفید کردن ظروف مسی چیه؟

kimia53
2013-06-18, 11:36 AM
خانم هاي عزيز كسي از مارك كارال استفاده كرده؟
تو برنامه به خانه برميگرديم تبليغ ميشي. من از نزدبك ديدم جنس محكم و خوبي داشت ولي نميدونم كيفيت غذا پختن توش چه جوريه؟ هفت سال هم گارانتي داره . نظري داريد؟

baran89
2013-06-21, 01:24 PM
من کارال گرفتم از لحاظ سلامتی خب قابلمه خوبیه ولی اینکه راحت بتونی مثه چدن ته چین و کوکو درست کنی دردسر داره
توی سی دی آموزشیشم خانومه با قاشق استیل می کشید کف قابلمه و هیچی نمی شد میگفت از قاشق استیل استفاده کنید
ولی من یبار از قاشق استیل استفاده کردم کف قابلمم یه خش افتاده واسشون میلم زدم جوابی ندادن...

فاطمه مهر
2013-08-21, 10:30 AM
ازظروف چدنی استفاده میکنم خوبه راضیم بنظرم بهتره

sorour
2013-08-21, 11:07 AM
جدیدا بیشتر از ظروف سرامیکی استفاده میکنم

Beauty
2013-08-21, 11:47 AM
سرور جان من شنیدم سرامیکی ها میشکنن .. یعنی خواهر گفت که مادرشوهرش یه تابه دوطرفه سرامیکی داره و شکسته .. منم میخواستم سرویسش رو بخرم ولی چون اینطوری گفت پشمون شدم.

M_R_Z_khanomi
2013-08-21, 11:54 AM
من از قابلمه مسی و چدن استفاده میکنم استیل هم گاهی اوقات
آلومینیوم هرگز.................... آلزایمر میاره...................
قابلمه ی مسی اگه قلعش پاک شده باشه غذا رو نباید توش نگه داشت ولی برای پخت و پز مشکلی نداره

sorour
2013-08-21, 12:01 PM
سرور جان من شنیدم سرامیکی ها میشکنن .. یعنی خواهر گفت که مادرشوهرش یه تابه دوطرفه سرامیکی داره و شکسته .. منم میخواستم سرویسش رو بخرم ولی چون اینطوری گفت پشمون شدم.

بیوتی جان چرا بشکنه این ظرفای سرامیکی که ما داریم فقط داخل ظرف از جنس سرامیکه و یه لایه سرامیک داره بیرونش یه فلزه نمیدونم چه نوع فلزی. فلز هم که نمیشکنه .شنیدم از نظر سلامتی این سرامیکی ها خیلی خوبن

Beauty
2013-08-21, 01:02 PM
بیوتی جان چرا بشکنه این ظرفای سرامیکی که ما داریم فقط داخل ظرف از جنس سرامیکه و یه لایه سرامیک داره بیرونش یه فلزه نمیدونم چه نوع فلزی. فلز هم که نمیشکنه .شنیدم از نظر سلامتی این سرامیکی ها خیلی خوبن

آره میدونم .. دیدم خودم این ظرفا رو ولی نمیدونم چرا شکسته!

Sakineh
2014-05-07, 03:03 AM
جدیدا بیشتر از ظروف سرامیکی استفاده میکنم

سرور جان غذا یا ته دیگ بهش نمی چسبه

Maryam_chef
2014-05-07, 01:30 PM
من بیشتر غذاهامو در قابلمه ی روئی مسی و گاهی تفلون و از ظروف چدن هم زیاد استفاده میکنم و برای پخت کیک از ظروف آلو مینیم استفاده می کنم {65}{65}

sorour
2014-05-10, 07:45 PM
سرور جان غذا یا ته دیگ بهش نمی چسبه

نه عزیزم نمیچسبه :3:

درخشان20
2014-05-23, 04:11 PM
یه سئوال قابلمه الو مینیومی کدومان شنیدم می گن ظروف تفلون که تهش خراب شد اون فلز زیرش الومینیومه درسته ! شیمی رو یادم رفته ایا روح همون فلز روی zn هست ؟
یه سرویس کامل روحی دارم بهش نگاهم نمی کنم همش تفلون وچدن ولعابی متاسفانه! اگه بی ضرره باید بیارمشون وسط

M_R_Z_khanomi
2014-05-23, 11:43 PM
یه سئوال قابلمه الو مینیومی کدومان شنیدم می گن ظروف تفلون که تهش خراب شد اون فلز زیرش الومینیومه درسته ! شیمی رو یادم رفته ایا روح همون فلز روی zn هست ؟
یه سرویس کامل روحی دارم بهش نگاهم نمی کنم همش تفلون وچدن ولعابی متاسفانه! اگه بی ضرره باید بیارمشون وسط

عزیزم قابلمه روحی که میگن همون آلومینیوم خالص هست که فوق العاده مضره {68}

پختن غذا در ظروف آلومينيومي به مدت طولاني موجب بروز راشيتيسم، كم خوني مفرط، آلزايمر و اختلال در راه رفتن مي شود.
احمدرضا درستي مطلق عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران به فارس گفت: ظروف آلومينيومي گرما را به خوبي انتقال مي دهند ولي پختن غذا در آنها مي تواند موجب بروز آلزايمر شود.

وي افزود: ظروف آلومينيومي حدود 3 ميلي گرم آلومينيومي وارد بدن مي كند و اگر مدت نگهداري وهمچنين پخت غذا در آن بيشتر باشد، آلومينيوم بيشتري وارد بدن مي شود.
درستي گفت: پختن غذا در ظروف آلومينيومي به مدت طولاني يون هاي آزاد آلومينيوم را به غذا وارد مي كند كه علاوه بر بروز آلزايمر بيماري هايي مانند راشيتيسم، كم خوني مفرط، كما و اختلال در راه رفتن را نيز افزايش مي دهد.
وي اضافه كرد: نبايد از ظروف آلومينيومي بدون پوشش براي پختن غذا استفاده كرد
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: پختن غذاهاي اسيدي در ظروف آلومينيومي موجب تغيير رنگ ظرف مي شود. همچنين نگهداري آب و محلول هايي كه داراي املاح زياد هستند نيز مي تواند باعث تغيير رنگ و سياه شدن اين ظروف شود.

دکتر محمد امین محمدی فر ،کارشناس تغذیه معتقد است:استفاده از ظروف آلومینیومی باعث ورود مقادیر زیادی آلومینیوم در هر وعده غذایی می شود و افزايش نامطلوب ميزان آلومينيوم در رژيم غذايي باعث بروز اختلال در سيستم عصبي، کم خونی، افزايش خطر ابتلابه آلزايمر، اختلال در متابوليسم استخوان، مسموميت کليه، کبد و التهاب مفاصل مي شود.

از تفلون هم بگم که دست کمی از آلومینیوم نداره و در نوع خودش سمی و سرطان زاست...

ظروف تفلون که بیشترین طرفدار را در بین ظروف آشپزخانه دارد، یکی از مضرترین لوازم آشپزخانه است.

پوشش تفلوني این ظروف از دو لايه آستري و رويه تشكيل شده است كه رويه آن نچسب بوده و به دليل دارا بودن مواد پليمري كه نوعي پلاستيك هستند در مقابل حرارت هاي بسيار بالابه طور نامحسوس سوخته و گازهاي سمي ايجاد مي كند.حتی اگر تفلون خدشه دار نشده باشد، اين ظروف وقتي كه بسيار داغ مي شوند غذا را سمي مي كنند ولي به دليل درصد پايين اين سموم در كوتاه مدت عارضه اي بروز نكرده ولي اثرات سوء آن در درازمدت با علائمي نظير: سرطان، كوتاه قدي، ضايعات پوستي،کلسترول خون و ... ظاهر مي شود همچنين در سنتز هموگلوبين دخالت مي‌كند و كم‌خوني را به همراه دارد. با گذشت بيشتر زمان به دليل پيوند ضعيفي كه در بين مولكول هاي تشكيل دهنده رويه تفلون وجود دارد در هر بار پخت و پز يك لايه بسيار نازك در حد ميكرون از تفلون به غذا مي چسبد .به همین دلیل تفلون ظروف، خصوصا رويه آن طي چند ماه بتدريج از بين رفته و آستري باقي مي ماند. با ايجاد اين حالت به اصطلاح نچسبي تفلون نيز به پايان خود مي رسد و پس از مدتي بتدريج آستري نيز به صورت نامحسوس وارد غذاها شده و سفيدي آلومينيوم هويدا مي شود. آلومينيوم نيز به دليل آن كه فلزي نرم بوده علاوه بر ورود مواد شيميايي به غذاها به صورت فيزيكي نيز با كشيدن قاشق و غيره به گونه اي مخرب وارد مواد غذايي گشته و به همراه آن خورده مي شود. ورود اين فلز به غذا علاوه بر از بين بردن طعم اصلي غذا، سبب بروز بيماري هاي عصبي مانند آلزايمر (فراموشي) ، نرمي استخوان، انسداد روده، كم خوني و بروز بيماري هاي مزمن ديگر مي شود.

با وجود اینكه هنوز مطالعات دقیقی در مورد اثرات زیان بار این ماده روی انسان انجام نشده، اما بر اساس آزمایشات صورت گرفته ماده به کار برده شده در ظروف تفلون، در موش تولید ۴ نوع سرطان می‌كند: سرطان كبد، پانكراس، سینه و بیضه. بخار حاصل از داغ شدن لایه بیرونی تفلون نیز، براي پرندگان اهلي كشنده است موارد زیادی از مسمومیت در پرندگان با بخارات حاصل از گرم شدن تفلون نیز گزارش شده كه به صورت عدم تعادل، دشواری در تنفس، ضعف و تشنج خودشان را نشان می‌دهند، یا حتی گاهی باعث مرگ و میر حیوان به صورت آنی یا تاخیری شده است. علاوه بر آن، این بخارات مي تواند باعث بيماري موسوم به "تب بخار پليمر" در انسان شود كه حالتي شبيه سرماخوردگي ايجاد مي‌كند. البته اين بيماري در انسان برگشت‌پذير و قابل درمان است

دكتر تیم كراپ سم شناس مشهور و عضو شورای بازرسی محیط زیست می گوید:"‌ PFO " ماده ای است كه به مقدار زیادی در تفلون یافت می شود و موجب بروز‌ ‌بیماری‌های داخلی و گوارشی و نقص عضو جنین می شود و مقدار بالای آن كه‌ ‌می‌ ‌تواند با مصرف ظروف تفلون وارد بدن شود موجب ایجاد سرطان خواهد شد.همچنین استفاده از ظروف تفلون بازسازی شده موجب ایجاد مسمویت غذایی در مصرف کنندگان می شود.

چندي پيش هم محققان دانشگاه تورنتو بر پايه نتايج يك تحقيق اعلام كردند كه تفلون در اثر حرارت تجزيه مي‌شود و گازي كه در اثر تجزيه از آن متصاعد مي‌شود براي محيط‌زيست زيان‌آور است.

در ادامه این لینک ([Only registered and activated users can see links])رو ببینید بد نیست....